Bahçeli: Irak’ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıklar tekrarlandı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak’ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıkların bir kez daha tekrarlandığını belirterek, “Bu gelişmeler karşısında Şii-Sünni gerilimi had safhaya ulaşmıştır....

Bahçeli: Irak’ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıklar tekrarlandı
13 Haziran 2014 Cuma 16:53

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak’ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıkların bir kez daha tekrarlandığını belirterek, “Bu gelişmeler karşısında Şii-Sünni gerilimi had safhaya ulaşmıştır. Şurası çok önemlidir ki IŞİD’in Türkmeneli’ne yüklenmesi, Türkmen kanı üzerinden hesap yapması, hem Irak’ın toprak bütünlüğüne hem de Türkiye’nin milli çıkarlarına düşmanca bir tutumdur.” dedi.

MHP Merkez Yönetim Kurulu ve İl Başkanları Toplantısı, iki ayrı oturum halinde dün gerçekleştirildi. Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin önemli iç ve dış meselelerinin ele alındığı toplantıya ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu. Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçim süreci hakkında değerlendirmelerde bulunulduğunu, Türk bayrağına yönelik çirkin ve hain saldırıyla birlikte Irak’taki tehlikeli olayların ayrıntısıyla görüşüldüğünü belirterek, "Türk milleti, Diyarbakır’da sahnelenen bayrak husumetinin şokunu atlamadan, bu defa da aziz Türkmen kentlerine dönük mütecaviz saldırı ve işgal haberleriyle sarsılmıştır. Vahşi terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli şebeke; Irak Türkmenlerini can evinden vurmak, hayat ve varlık haklarını imha etmek için harekete geçmiştir.” diye ifade etti.

“ALLAH KORKUSUNDAN VE İNSAN SEVGİSİNDEN MAHRUM BARBARLAR”

“Allah korkusundan ve insan sevgisinden mahrum barbarlar, Türkmenlerin ismet-i haremine musallat olmuşlardır.” diye tepki gösteren Bahçeli, şöyle devam etti: “Her gün patlayan bombalarla ve sistematik şiddet eylemleriyle toplu ve kitlesel kıyıma maruz kalan soydaşlarımız vahim bir karanlığın içine sürüklenmiştir. Türkmenler ölüm tuzağına sokulmuş ve vahşet çemberine alınmıştır. Mesele çok ciddi olup kayıtsızlığa, ipe un seren duyarsızlığa hiç kimsenin tahammülü kalmamıştır. Türkmenler feryat ve figan etmekte, gözyaşları ve kayıplar her geçen gün sele dönüşmektedir. Musul ve Selahaddin kentleri başta olmak üzere, Türkmenlerin yaşadığı birçok yerleşim birimi IŞİD militanları tarafından işgal edilmiştir. Kerkük ise boşluktan istifade eden, çoktandır uygun zaman kollayan Peşmergenin eline geçmiş, sonuçta Türkmen coğrafyası iki ateş arasında kalmıştır. Görüldüğü kadarıyla Irak merkezi ordusu dağılmış, askerlerden üniformayı çıkaran kaçmış, Bağdat’a giden yollar adeta açılmış ve boşaltılmıştır.” açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE’NİN MİLLİ ÇIKARLARINA DÜŞMANCA BİR TUTUMDUR”

Irak’ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıkların bir kez daha tekrarlandığını dile getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bu gelişmeler karşısında Şii-Sünni gerilimi had safhaya ulaşmıştır. Şurası çok önemlidir ki IŞİD’in Türkmeneli’ne yüklenmesi, Türkmen kanı üzerinden hesap yapması hem Irak’ın toprak bütünlüğüne hem de Türkiye’nin milli çıkarlarına düşmanca bir tutumdur. Irak Türkmenleri, tarihin en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıyadır. Maliki yönetimi henüz tatmin ve teskin edici bir mücadele azmini ispatlayamamış, IŞİD istilasını önleyecek atılganlığı, stratejiyi ve yürekliliği gösterememiştir.” tespitini yaptı.

Şeytani projelerin hizmetkârı olan bu cinayet örgütünün, küresel güçlerin stratejik ve jeopolitik amaçları doğrultusunda maşa olarak kullanıldığının açık olduğunu kaydeden Bahçeli, “IŞİD’i himaye eden güçler, silahlandırıp Türkmenlerin üzerine salan ve kışkırtan unsurlar Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmeyi kafasına koymuş sömürgeci zihniyetten başkası değildir. Amaç Ortadoğu haritasını, sürekli kan kaybeden Irak’ı odak yaparak yeniden çizmek; dağılmış, birbirine girmiş, sınırları husumetle kalınlaştırılmış bir coğrafyanın temelini atmaktır.” dedi.

“IŞİD ÖRGÜTÜNE HADDİNİ BİLDİRMELİ VE TÜRK VATANDAŞLARINI ÇOK ACİL KURTARMALIDIR”

Bahçeli, ayrıca, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun basıldığı ve aralarında diplomatlar, çocuklar, kadınların bulunduğu 49 kişinin teröristlerce rehin alındığına işaret ederek, şöyle devam etti: “IŞİD, Başkonsolosluğumuza düzenlediği eylemiyle de Türkiye topraklarına alenen saldırmış ve kirletmiştir. PKK’nın yüz değiştirmiş hali olan bu kanlı örgütün, Türkiye’nin damarına bastığı, sinir uçlarıyla oynadığı, sabrını sınadığı ortadadır. Bu olan bitenlerin cevapsız bırakılması, teröristlerin elinde bulunan kardeşlerimizin kaderine terk edilmesi düşünülemeyecektir. AKP hükümeti, hiçbir bahaneye sığınmadan, Musul Başkonsolosluğumuzu cebren ve şiddetle ele geçiren IŞİD örgütüne haddini bildirmeli ve Türk vatandaşlarını çok acil kurtarmalıdır. Devlet olmaktan kaynaklan haklarımız her düzeyde ve her şekilde kullanılmalı, teröristlerin gayri meşru ve gayri ahlaki muameleleri en ağır ölçüde cezalandırılmalıdır. Tutsak alınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kılına zarar gelmemesi amacıyla lazım gelen girişim ve tedbirler somut olarak hayata geçirilmelidir.”

SAVAŞ ENDİŞESİNİ PAYLAŞTI

Bahçeli, Irak’ın sürekli tırmanan ve çok feci sonuçlar doğuracak etnik ve mezhep temelli parçalanmanın, bölgesel ve küresel çapta çok ağır badirelere yol açacak bir savaşın eşiğinde olduğu endişesini paylaştı. “Bu ülke çok kanlı bir bölünmenin sınırındadır.” diyen MHP Genel Başkanı, “IŞİD saldırısı Irak’ın pamuk ipliğine bağlı devlet ve toplum yapısını çok cepheli vurmuştur. Bu ülkenin üçe bölünme senaryo ve hazırlığı alenen gün yüzüne çıkmıştır. Uluslararası toplum azılı katillerden oluşan IŞİD’in alçakça sürdürdüğü, hayasızca, küstahça ilerlettiği saldırılarına duyarsız ve vicdansız durmamalıdır. Birleşmiş Milletler Teşkilatı aktif ve samimi bir şekilde elini taşın altına koymalı ve işgale müdahil olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti için Ankara’nın kaderiyle Musul, Kerkük ve tüm Türkmeneli’nin kaderi bir ve aynıdır.” açıklamasında bulundu.

“…GAZZE’DE GÖSTERDİĞİ HASSASİYETİN HİÇ DEĞİLSE YARISINI…”

Başbakan ve hükümetinin, Gazze’de gösterdiği hassasiyetin hiç değilse yarısını, hiç değilse bir bölümünü Türkmen kardeşlerine ve Türkmeneli’ne tarihi ve kültürel bağlar gereğince ortaya koyması gerektiğine vurgu yapan Bahçeli, “Türk milletinin IŞİD işgalini kıracak, IŞİD oyununu bozacak, teröristleri kovacak ve Irak’ın bütünlüğüne katkı verecek cesareti, heyecanı, inancı, kabiliyeti ve imkanı fazlasıyla mevcuttur. Hükümet, IŞİD komplosunu önleyemezse, bildik teslimiyetçiliğini bu konuda da tekrarlarsa felaket kapımızdadır. Hükümet hemen askeri müdahale seçeneği öncelikli olmak üzere, tüm tedbirleri hızla, sırasıyla ve etap etap planlamalı, arkasından da çekinmeden, korkmadan icra etmelidir. Türk milleti hükümetini yalnız ve desteksiz bırakmayacaktır. Çünkü ülkemizin ve aziz milletimizin bekası çok yüksek bir tehdidin gölgesindedir.” değerlendirmesini yaptı.

Bahçeli, “Türkiye; milli güvenliğini, millet varlığını, bağımsızlığını doğrudan doğruya etkileyecek Türkmeneli’ndeki sıcak ve olumsuz gelişmelere üst perdeden ve misliyle karşılık vermelidir.” vurgusunu yaparak, Türkmenlerin IŞİD oldubittisine kurban verilmemesi, özellikle vatandaşların pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini söyledi.

“AKSİ TAKDİRDE TÜRK MİLLETİ BAŞBAKAN VE HÜKÜMETİNİ ASLA AFFETMEYECEKTİR”

Hükümetten; Türkmen katliamını seyretmemesi, milletin hak ve hukukunu teminat altına almasını isteyen Bahçeli, şunları ifade etti: “Unutulmasın ki bugün Musul’a göz koyanlar, yarın Türk vatanının herhangi bir noktasında hak iddia edecek, dahası işgale teşebbüs edebilecektir. Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen hadiseler milli vakar ve ruhla ele alınmalıdır. Türkmenler ölüyorsa, Türkmeneli’nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyorsa; buna kalkışanlar, buna yeltenenler, buna ortak olanlar kesinlikle cezasız bırakılmamalıdır. Musul, Kerkük, Süleymaniye ve diğer Türkmen yurtlarına silah çekip Türkmen topraklarını çiğneyenlere Türk milleti bedel ödetecek güçte ve kararlılıktadır.

Başbakan ve hükümetinin önünde tarihi bir sorumluluk, tarihi bir görev duruyor. Başbakan Erdoğan, sonuçsuz toplantılarla oyalanacağına, Ankara’dan Türkmeneli’ne Türk devletinin umudunu götürmeli, canileri imha edecek kudreti hemen şimdi harekete geçirmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi konunun parti, ideoloji ve siyaset üstü olduğuna inanmaktadır. Türkiye’nin etrafındaki terör kuşağı büyür ve yasa dışı silahlı örgütler zemin ve zaman kazanırsa Türkiye ülkesi ve milletiyle ateşe atılacaktır. Başbakan Erdoğan, yakın dost ve kardeşi Irak eski Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık el Haşimi gibi, Musul’un düşmesini IŞİD zaferi olarak görmüyorsa taşıdığı milli, ahlaki ve siyasi sorumluluğun icabını eksiksiz yerine getirmelidir. Aksi takdirde Türk milleti Başbakan ve hükümetini asla affetmeyecektir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×