Arınç, IŞİD’in 'İstanbul’u alacağız' iddiasını değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının medyaya yansıyan, "İstanbul'u alacağız" iddialarını değerlendirdi. Bülent Arınç, "Bir örgüt veya örgüt üyesi şu veya bu amaçla...

Arınç, IŞİD’in 'İstanbul’u alacağız' iddiasını değerlendirdi
20 Haziran 2014 Cuma 11:43

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının medyaya yansıyan, "İstanbul'u alacağız" iddialarını değerlendirdi. Bülent Arınç, "Bir örgüt veya örgüt üyesi şu veya bu amaçla böyle bir söz söylemiş olabilir. Bu da kesin açık net değildir. Gazetelerde böyle haberler çıkabilir. Kim nerede ne amaçla söylemiştir. Bu tür örgütler propagandayı çok severler, tehdit ve panik havası getirmeyi arzu ederler. Biz örgütün veya buna benzer örgütlerin yapı ve hedeflerini çok iyi tahlil ediyoruz." dedi.

Seçim bölgesi Bursa’da Çekirge Polisevi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Bülent Arınç, bir gazetecinin gazetecinin IŞİD militanlarının medyaya yansıyan, "İstanbul'u alacağız" iddiasını sorması üzerine açıklamalarda bulundu. Arınç şunları söyledi: "Bir örgüt veya örgüt üyesi şu veya bu amaçla böyle bir söz söylemiş olabilir. Bu da kesin açık net değildir. Gazetelerde böyle haberler çıkabilir. Kim nerede ne amaçla söylemiştir. Bu tür örgütler propagandayı çok severler, tehdit ve panik havası getirmeyi arzu ederler. Biz örgütün veya buna benzer örgütlerin yapı ve hedeflerini çok iyi tahlil ediyoruz. Bunlar içinde Türkiye'yi hedef alan bir şeye rastlamadık. İhtimale göre geçmişten beri Türkiye'nin çok önemli jeopolitik noktada olduğunu bazı örgütlerin hedeflerin olacağını düşünür, senaryolar hazırlanır. Bunun üzerinde çalışmalar yapılır, devlet dış tehditlere karşı tedbir alır. Türkiye'nin dış tehditlere karşı hazırlığı var mı derseniz? Evet yıllar öncesinden bugüne güncellenen çalışmalar vardır. Milli güvenlik siyaset belgesinde de bu tür tehditlere karşı Türkiye'nin her zaman tedbir aldığını söyleyebilirim."

'KAÇIRILAN VATANDAŞLARIMIZA KAVUŞACAĞIZ'

Irak'taki gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Musul’da kaçırılan konsolosluk görevlileri ve diğer Türk vatandaşlarının en kısa zamanda kavuşacaklarını dile getirdi. Arınç şöyle devam etti: "Yurt dışındaki gelişmeler, Musul'daki konsolosluk görevlilerimizin ve önceden bir şekilde alıkonulan kamyon şoförlerimizin durumudur. Bu konuda gelişmeler olumlu istikamette var. Ama henüz bu yurttaşlarımızla kucaklaşabilmiş değiliz. 60'a yakın şoför, sonradan bir şekilde alıkonulan 15 arkadaşımızın kurtulduğunu biliyoruz. Bir hafta öncesinden takip ettiğimiz olaylarla ilgili yerlerinin muhkem, sağlıklarının yerinde olduğunu ve henüz serbest bırakılmadıklarını söyleyebilirim.

Bölgeyle ilgili gelişmeler Başkan Obama'nın, Avrupa Birliği'nin açıklamaları var. Türkiye'nin aldığı tedbirler var. Irak'ın içinde sonunda mezhep çatışmasına gidilmemesi ve bölünmemesi açısından Türkiye ve bölge ülkelerinin müdahil olduğu çalışmalar var. Türkiye'nin çok dikkatli ve titiz takip içinde olduğunu hepimiz söyleyebiliriz. Umarım arkadaşlarımıza en kısa zamanda kavuşmamız mümkün olabilecek."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×