Altan Tan: Vatandaşın artık devlete güveni kalmadı

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, son dönemlerde yaşananlardan dolayı sıradan bir vatandaşın bile artık devlete güveninin kalmadığını belirtti. Tan, "Eğer her seçim kazanan, iktidarı kazanan, kendinden olmayı biçer, tutuklar, sürerse...

Altan Tan: Vatandaşın artık devlete güveni kalmadı
22 Temmuz 2014 Salı 12:33

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, son dönemlerde yaşananlardan dolayı sıradan bir vatandaşın bile artık devlete güveninin kalmadığını belirtti. Tan, "Eğer her seçim kazanan, iktidarı kazanan, kendinden olmayı biçer, tutuklar, sürerse burdan devlet yönetimi çıkmaz. Bir süre sonra siyasal iktidar çeteleşir. Mevcut politikalar hızla Türkiye'yi kamplaşmaya, ayrışmaya götürüyor. Allah korusun bir süre sonra çatışmaya götürür." dedi.

Yolsuzluk operasyonlarını yürüten polislere yönelik gözaltılara tepkiler sürüyor. Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, sıradan bir vatandaşın artık devlete güveninin kalmadığını söyledi. 5 yıl evvel Türkiye Cumhuriyeti ordusundan 68 generalin darbe yapmak istediği, mevcut hükümeti devirmek istediği, Ergenekon, Balyoz yapılanması olduğu, bunların faili meçhul cinayetlere karıştığı, bombalama yaptığı ve terör örgütü boyutunun olduğunun söylendiğini hatırlatan Tan, konuya ilişkin ordunun neredeyse yarıya yakınının bu iddialarla tutuklandığını, gözaltı yapıldığını ve sorgulandığını hatırlattı.

Aynı şekilde Kürt siyasetçilerin de ya tutuklandığı ya da haklarında 20-30-40 yıla varan davalar açıldığını belirten Tan, buna kendisinin de dahil olduğunu kaydetti. Daha sonra ise bunlara haksızlık yapıldığı ve polis ile hakimlerin tutuklanması gerektiğinin söylendiğini dile getiren Tan, sıradan vatandaşın bu gelişmeler karşısında beyninin, kafasının allak bullak olduğunu ifade etti.

'MEVCUT POLİTİKALAR TÜRKİYE'Yİ KAMPLAŞMAYA, AYRIŞMAYA GÖTÜRÜYOR; BİR SÜRE SONRA ÇATIŞMAYA GÖTÜRÜR'

Polis, hakim, savcı, bürokratların neredeyse yarısının çete kurmak, illegal örgüt kurmak, faili meçhul cinayetlerle suçlandığını söyleyen Tan, "O zaman devlete ne oldu; devlet nerede? Devletin çivisi çıktı. Sıradan bir vatandaş, normal bir vatandaş ne yapsın, ne düşünsün, kime inansın. Devletin en ciddi kurumları ordu, polis, asker, hakim savcı önüne çıkan herkese çete, katil diye bakarsa bu devlet nasıl bir devlet olur?" ifadelerini kullandı.

Operasyon yapılan emniyet görevlilerinin büyük bir kısmının can alıcı görevlerde bulunduklarına dikkat çeken Tan, şunları söyledi: "Biz nasıl bir ortamda yaşıyoruz? Eğer her seçim kazanan, iktidarı kazanan, kendinden olmayı biçer, tutuklar, sürerse burdan devlet yönetimi çıkmaz. Bir süre sonra siyasal iktidar çeteleşir. Bizim beklediğimiz, doğru, düzgün, akli bir izahattır. Bu hızla Türkiye'yi, mevcut politikalar kamplaşmaya götürüyor, ayrışmaya götürüyor. Allah korusun bir süre sonra çatışmaya götürür." Tan, bir milletvekili olarak değil normal bir vatandaş olarak yaşanılanları anlamakta zorlandığını vurguladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×