AK Parti'nin en genç aday adaylarından biri

Genç akademisyen Burhaneddin İzgi, AK Parti'den İstanbul 1. Bölge aday adayı oldu.

AK Parti'nin en genç aday adaylarından biri
05 Mart 2015 Perşembe 11:07

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematiksel Finans ve Ekonomi konuları üstüne doktora çalışmalarını sürdüren İzgi, en genç mebus aday adaylarından biri şekilde dikkat çekti.

Burhaneddin İzgi kimdir?

1986 yılında Diyarbakır’da doğdu, aslen Mardin, Midyat’lıdır.

İlkokulu Diyarbakır Gazi İlkokulunda, Ortaokul eğitiminin birinci sınıfını da Diyarbakır Gazi Ortaokulunda okudu. 28 Şubat mağduru bulunan Babası, Diyarbakır Toprak Mahsülleri Ofisi Bölge Müdürü iken 28 Şubat kararları dahilinde görevden alınarak 1998 yılında İstanbul Toprak Mahsülleri Ofisi'ne tayininin çıkarılmasından sonra eğitim hayatının art kalan tarafına İstanbul’da devam etti.

Ortaokulu, İstanbul Maltepe Feyzullah İlköğretim Okulunda okudu. 2000 yılında kazandığı Kadıköy Kenan Evren Anadolu Lisesinden, 2004 yılında dereceyle mezun oldu. 

2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümünü kazandı. 2008 yılı Ocak ayında, Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümünü 3.5 yılda bölüm birincisi ve üniversite ikincisi şekilde bitirdikten sonra, tıpkı üniversitede 2008 yılında Matematiksel Finans ve Ekonomi konuları üstüne yüksek lisans çalışmalarına başladı.

2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Matematik Mühendisliği bölümünde Araştırma görevlisi şekilde göreve başladı.

Yüksek lisans tez çalışmalarını ise Amerika’da California State Üniversitesinde yaparak 2010 yılında mezun oldu.

2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematiksel Finans ve Ekonomi konuları üstüne doktora çalışmalarına başladı, şuan doktora tez imla evresinde bulunan İzgi, doktora tez çalışmalarının bir tarafını Haziran - Aralık 2014 tarihlerinde ziyaretçi araştırmacı şekilde yer aldığı Amerika’daki California State Üniversitesi, Matematik İstatistik bölümünde tamamladı.

2011 yılında dünya çapında yüzlerce katılımcının yer aldığı Türkiye’de sahasında ilklerden bulunan “International Conference on Mathematical Finance and Economics” adlı konferansın organizatörleri içerisinde vazife yaptı.

Gerek yüksek lisans gerekse doktora çalışmaları süresince TUBİTAK’tan muvaffakiyet bursları ile ödüllendirildi. Birçok konferansta davetli konuşmacı, konuşmacı ve katılımcı şekilde bulundu. Uluslararası platformda kabul gören akademik dergilerde, Matematiksel Finans ve Ekonomi konularında bilimsel çalışmaları ve makaleleri bulunmaktadır.

17 yıla yakın bir süredir İstanbul Maltepe semtinde ikamet etmekte bulunan İzgi, halen İstanbul Teknik Üniversitesi, Matematik Mühendisliği bölümünde akademisyen şekilde çalışmalarına devam etmektedir.

İleri kurda İngilizce ve Arapça bilen İzgi, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×