Aday adayı 700 kişinin ismi Davutoğlu'nun önünde

AK Parti Seçim Üst Komisyonu 6 bin kişilik aday adayı arasından 550 kişilik asıl, 150 kişilik de yedek milletvekili aday listesini belirledi

Aday adayı 700 kişinin ismi Davutoğlu'nun önünde
27 Mart 2015 Cuma 08:31

Komisyon listeyi şekillendirirken, raporlar, mülakatlar, komisyon ve STK görüşleri bu şeklinde 9 kriteri gözönünde bulundurdu. Kesin liste hakkında son sözü AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu söyleyecek.

7 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na adaylarını bildirecek bulunan partiler son bir haftaya bu telaşla girerken, enfazla aday adayı başvurusu piyasa AK Parti'de sürecin sonuna gelindi. 6 bin 223 aday adayı hakkındaki temayül yoklaması, mülakat, alt komisyon çalışmaları yapılmasından sonra aday adayları hakkında değerlendirme raporu Seçim Üst Komisyonu'na sunuldu. Üst Komisyon da çalışmaları tamamlayarak 550 benlik asıl, 150 benlik de yedek mebus aday listesini belirledi. Kesin liste ise Genel Başkan sıfatıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun onayıyla şekillenecek.

150 KİŞİLİK YEDEK LİSTE DE HAZIRLANDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının da aralarında olduğu Üst Komisyon, Başbakan Davutoğlu'nun onayı için 550 benlik listenin birlikte 150 benlik bir de yedek liste hazırladı. Davutoğlu kurmaylarıyla bu listeleri değerlendirdikten sonra son kararı verecek. Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta emek programını da ağırlıklı şekilde Parti Genel Merkezine kaydırdı.

DAVUTOĞLU ADAYLARLA GÖRÜŞECEK

Başbakan Davutoğlu, umumi başkan sıfatayla üst komisyonun sunduğu listede yer piyasa isimlerle tek tek görüşecek. Görüşmeler Parti Genel Merkezinde yapılacak ve kafa başa olacak. İsmi üstünde tereddüt ettiği adaylarla ilgili yedek listeyi devreye sokacak bulunan Davutoğlu son sözü söyleyecek. Üst Komisyonun belirlediği ve önümüzdeki günlerden itibaren Davutoğlu ile görüşmeye çağrılacak aday adaylarına gizlilik politikası uygulanacak. Yedek listeden de adların çağrılırken, Parti'nin birtakım adları de taktik gereği Genel Merkeze çağırarak görüşme yapacak.

ADAYLARI 12 KOMİSYON DEĞERLENDİRDİ

Üst Komisyon'un, 550 benlik listeyi şekillendirirken dokuz kriteri göz önünde bulundurduğu öğrenildi. AK Parti, 6 bin 223 aday adayının başvurusu sonrası bütün teşkilatı kapsayan temayül yoklaması yaptı. Temayülden sonra aday adayları, 12 alt komisyonda mülakata alındı. Hazırlanan raporlar, Davutoğlu'nun masasındaki kriterlerden birisi. Aday adaylarıyla ilgili derlenen bilgiler sonrası 4 mesafe komisyon oluşturuldu ve raporlar haftasonu Üst Komisyona teslim edildi.

İşte 700 benlik listeyi şekillendiren o kriterler:

- Teşkilatta yapılan temayül yoklamalarından çıkan sonuçlar.

- Adaylarla bire bir yapılan mülakatlarda oluşan izlenim.

- Alt Komisyon ve arkasından mesafe komisyonun hazırladığı raporlar.

- Başbakan Davutoğlu'nun il ve belediye başkanlarıyla yaptığı değerlendirmeler.

- Kanaat önderleri ve STK'ların görüşleri.

- Partide daha evvela vekillik oluşturan "akil" siyasetçilerin kendi illeriyle ilgili önerileri.

Bakan ve milletvekillerinin görüşleri.

- Kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlar.

- Mevcut vekillerle ilgili Meclis performansları ve çalışmalarıyla ilgili karneler.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×