4 Bakanın Yolsuzluk Görüşmeleri Ertelendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, perşembe günü görüşülmesi beklenen 4 eski bakan hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin görüşülmesi haftaya kaldı.

4 Bakanın Yolsuzluk Görüşmeleri Ertelendi
22 Nisan 2014 Salı 19:28

Gerekçe olarak ise AK Parti'nin Çanakkale'de yapılacak 'Anzak Günü Etkinliği'ne katılması gösterildi. İçtüzük gereği önergelerin en geç 03 Mayıs 2014 tarihine kadar görüşülmesi gerekiyor.

AK Parti ve CHP'nin verdiği önergelerin görüşüleceği Meclis Genel Kurulu'nda, soruşturma açılıp açılmaması için gizli oylama yapılacak. Kurulacak komisyon çalışmalarını gizli yürütecek. Yüce Divan'a sevk kararı Genel Kurul'da salt çoğunlukla gizli oyla alınabilecek.
Dört bakan hakkında 'Soruşturma Komisyonu' kurulursa; komisyon, kamusal ve özel kuruluşlardan konu ile ilgili bilgi ve belgeleri isteyebilecek, gerekli gördüklerine el koyabilecek. Bakanlar Kurulu'nun bütün vasıtalarından faydalanabilecek. Bakanlar Kurulu üyelerini, diğer ilgilileri, tanık ve bilirkişileri dinleyebilecek. Komisyon, ayrıca adli mercilerden yardım isteyebilecek. Ayrıca CMUK'un tanıklarla, bilirkişilerle, zapt ve arama ile ilgili olarak adli mercilere verdiği hürriyetleri kısıtlayıcı yetkilerin genel hükümler çerçevesinde kullanılmasını, gerekçesini bildirmek suretiyle görevli adli merciden yazıyla isteyebilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×