ÖSYM, 'Sınav Skandalının Perde Arkası' yazısını yalanladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bugün bir gazetede yer alan 'Sınav Skandalının Perde Arkası' başlıklı köşe yazısı ile ilgili açıklama yaptı.

ÖSYM, 'Sınav Skandalının Perde Arkası' yazısını yalanladı
06 Mart 2014 Perşembe 12:18

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bugün bir gazetede yer alan 'Sınav Skandalının Perde Arkası' başlıklı köşe yazısı ile ilgili açıklama yaptı. Belirtilen durumun incelendiğini belirten ÖSYM, yazının tamamen hayal ürünü bir senaryoya dayalı yalan ve yanıltıcı bir olay olduğu bildirdi.

    ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bir gazete köşesinde, 'Sınav Skandalının Perde Arkası' başlıklı yazıda, belirtilen durum incelenmiş ve tamamen hayal ürünü, bir senaryoya dayalı yalan ve yanıltıcı bir olay olduğu görülmüştür. Bu yazı, 2 milyon gencimizin hazırlık yaptığı sınav öncesinde ve en hassas oldukları bir zamanda kamuoyunda infial uyandıracak şekilde, kurumumuzu da itham suretiyle sorumsuzca ve ahlaksızca kaleme alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

    Açıklamasında sınav hakkında bilgi veren ÖSYM, “5 Ekim 2010 günü yayınladığı 'Sınav Güvenlik Tedbirleri' ile ve arkasından yürürlüğe giren 6114 sayılı kanun ve 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Adayların Ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” ile hiç bir adayı nüfus cüzdanı ve Sınava Giriş Belgesi olmadan sınava almamaktadır. Hiç bir aday, bilgisayar tarafından rastgele biçimde belirlenmiş ve önceden bildirilmiş sınav salonunun dışında sınava alınamaz ve alınmamıştır. Söz konusu sınavda ve sınav binasında yazarın hayal ürünü olarak belirttiği gibi bir olay gerçekleşmemiştir. Adı geçen sınav binasında, tek başına sınava alınan aday olmamıştır.” dedi.

    "HANGİ SORU KİTAPÇIĞININ HANGİ ADAYA VERİLECEĞİ SADECE ADAY SALONDA İKEN BELLİ OLMAKTADIR"

    ÖSYM açıklamasını şöyle tamamladı: "ÖSYM’nin sınav güvenliği için geliştirdiği ve büyük bir gururla ve başarı ile uygulamakta olduğu, sınava katılan her adaya sadece kendi bilgisinin karşılığını vermeyi teminat altına alan ve haksız kazanımların önüne geçmiş olan 'Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı' ile hangi soru kitapçığının hangi adaya verileceği sadece aday salonda iken belli olmaktadır. Bu nedenle söz konusu hayal ürünü olayın gerçekleşmesi kesinlikle mümkün değildir. Öte yandan söz konusu okulda bahse konu sınavda yüksek başarı göstermiş bir aday söz konusu olmamıştır. 2014-YGS öncesi böylesi provokatif ve asılsız, kurgu haberlerin paylaşılması sadece toplum huzurunu bozan unsurlardır ve yazar hakkında, yalan haber yazma, ÖSYM’nin kurumsal güveni zedeleme ve toplum huzurunu bozma girişimlerinden dolayı gerekli yasal işlem başlatılmıştır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×