Erzurum’da 440 su sayacı dondu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan sayaç donmalarına karşı vatandaşları uyararak, sayaçların donması durumunda hiç müdahale edilmeden ESKİ Genel Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiğ.

Erzurum’da 440 su sayacı dondu
16 Aralık 2013 Pazartesi 12:38

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan sayaç donmalarına karşı vatandaşları uyararak, sayaçların donması durumunda hiç müdahale edilmeden ESKİ Genel Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Kasım ayı başından bugüne kadar soğuk nedeniyle arızalanan su sayacı sayısının 440 adet olduğu bildirilirken, bu sayının artmasının beklendiği ifade edildi. Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Remzi Ertek, sıfırın altında 25 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarının, su sayaçlarını kullanılamaz hale getirebileceğini söyledi.
Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle abonelerin sayaçlarını ve tesisatlarını çok iyi korumaları gerektiğini vurgulayan Ertek, sayaçların iyi korunmaması durumunda, abonelerin sıkıntıya düşebileceği uyarısında bulundu. Bazı abonelerin, donan sayaçların altında ateş yakma gibi yöntemlerle başvurduklarını dile getiren Remzi Ertek, bu metodun yanlış olduğuna işaret ederek, “Böyle durumlarda hasar büyüyebilir ve tesisat zarar görebilir.” hatırlatmasında bulundu.

Ertek, “Donan sayaç, kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda musluğun bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak, sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Sayacın üzeri izocam, yün gibi elyaf türü yalıtım malzemeleriyle de korumaya alınması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.
CİHAN

Erzurum’da 440 su sayacı dondu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×