Beyoğlu'nda Kanun Dışı İşler Yaptık

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar’ın Beyoğlu Belediye Başkanı olduğu dönemde yardımcılığını yaptığını ve o dönem kanun dışı işler de yaptıklarını söyledi.

Beyoğlu'nda Kanun Dışı İşler Yaptık
06 Aralık 2013 Cuma 18:43

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar’ın Beyoğlu Belediye Başkanı olduğu dönemde yardımcılığını yaptığını ve o dönem kanun dışı işler de yaptıklarını söyledi. Başkan yardımcısı olarak vazifesi olmadığı halde yapmaması gereken işleri de yaptığını söyleyen Bakırcı, Bayraktar'ın bunları bildiği halde adaylık sürecindeki tutumundan dolayı kendisiyle tartıştığını kaydetti.

Bakırcı, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında 2014 seçimlerinde AK Parti’den Rize Belediye başkan adayı gösterilmediğini belirterek, "Fiili olarak benim belediye başkanlığım bitmiştir. Hukuki anlamda devam etmektedir." dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar ile tartıştığı yönündeki haberlerin doğru olduğunu anlatan Bakırcı, şöyle devam etti: "Nusret bey ile telefonda tartıştığım doğrudur. Prof. Dr. Reşat Kasap aday gösterildi ve bunu daha önceden bildiklerini söyledi kendisi. Rize’nin adayını Başakanımızdan önce ildeki bir televizyon kanalında Nusret Bayraktar açıkladı. Tepkimiz biraz da ondan kaynaklandı. Nedeni ise Ben İstanbul Beyoğlu'nda Belediye Başkan Yardımcılığı'nı yaptım. Çok şey paylaştık. Doğru ya da yanlış çok şey yaptık orada. O zaman ki süreç Beyoğlu ve partimiz için çok farklı bir süreçti. Nusret bey benim başkanım iken belediyem adına riskli işler yaptım. Kanun dışı işler yaptık. Kanuna karşı gelmek için bunları yapmadık. Kanuna aykırı anlamında konuşmuyorum. Yapmamamız gereken işleri de yaptık. Örneğin Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir arazideki mafyanın ele geçirdiği bir otoparkı boşaltmak belediye başkan yardımcısı olarak benim görevim değildi. Onları boşalttık. Tarihi eser olan bir binayı yola engel olduğu için kurul kararlarına rağmen yıkmak benim görevim değildi. Böyle bir çok örnek var. Kendisi bunları bildiği halde bana karşı böyle bir şey yapmasına tepki gösterdim. Hadise budur."

"HAYATİ YAZICI'YA SORDUM BANA SÖYLEMEDİ"

Bakırcı, açıklamaları sırasında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya olan kırgınlığını da dile getirdi. "Sayın Hayati Yazıcı'nın bulunduğu bir ortamda 'Rize'nin en önemli sorunu çaydır. Çayın'da en önemli sorunu kaçak çaydır. İnşallah bakanımız bunu düzeltir' dediğimde bir rahatsızlığı olduğunu o gün de hissetmiştim. Ondan dolayı ısrarla kendisine bu süreçte 'Farklı bir isim düşünüyorsanız ben formumu vermeyeyim' diye sordum. Ama bana bu söylenmedi. Aday adayı olmayı düşünen kişileri çağırıp, 'bizim düşündüğümüz şöyle bir aday var. Hiç kimse formunu vermesin' diyebilirlerdi. Siyasetten bu daha şık olurdu. Biz araştırmalarımızı kendimiz yapacağız. Herkes oturduğu yerde otursun. 'İşine devam etsin. Teşkilatın kararına teslim olun' denebilirdi." ifadelerini kullandı.

"REŞAT KASAP, BENİM GİBİ RİSK ALAN BİR YARDIMCI BULURSA ÇOK BAŞARILI OLUR"

Rize'de AK Parti Rize Belediye başkan adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Reşat Kasap'ın risk alan bir belediye başkan yardımcısı ile kendisinden daha başarılı olabileceğini ifade eden Bakırcı, "Partinin seçim kazanmak gibi bir sıkıntı yaşayacağı kanaatinde değilim. Çok anormal bir aday gösterilmediği sürece AK Parti Rize'de çok rahat bir şekilde ipi göğüsler. Benim Beyoğlu'nda yaptığım gibi risk alabilecek becerisi olan bir başkan yardımcısı bulursa adayımız benim iki katım kadar başarılı olur. Ama ben kendim böyle bir başkan yardımcısı bulamadım. Başkan yardımcılarımız birbirinden değerli ama Rize'nin şartları çok farklı. Beyoğlu'nda kavga edersin ama burada edemezsin. Orada adamın kafasına namlu ile vurursun, dükkanının önüne çöp arabasını çekersin ama burada bunları yapamazsın." dedi.

"BAŞBAKAN İLE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN ÖTE AİLELERDEN GELEN HUKUKUMUZ VAR"

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında belediye başkanlığından öte ailelerinden ve babalarından gelen bir hukuk bulunduğuna dikkat çekerek "Ben sayın başbakanımız ile pazarlık edecek, onun kararlarını yorumlayacak ve eleştirecek birisi değilim. Sayın Başbakanımız ile ailelerimizin ve babalarımızın olan hukuku belediye başkanlığının çok önündedir. Bana 'git şurada dik duracaksın' derse dururum. 'Temizlik hizmetinde bulun' derse bulunurum. 'Abdesthaneyi bekle' derse orayı bekleriz." ifadelerini kullandı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×