Srebrenitsa kurbanlarının mezarları hazır

- Potoçari Anıt Mezarlığı'nda, 11 Temmuz'da toprağa verilecek 127 kişi için mezarlar hazırlandı

Srebrenitsa kurbanlarının mezarları hazır
08 Temmuz 2016 Cuma 16:56

SREBRENİTSA (AA) - Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının bu yılki anma törenlerinde toprağa verilecek 127 kişi için mezarlar hazırlandı.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 11 Temmuz'da düzenlenecek törenle toprağa verilecek 127 kurban için mezar kazma işlemleri tamamlandı.

2003 yılında düzenlenen ilk cenaze töreninden bu yana kurban mezarlarını kazan Zikret Avdic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş zamanı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da kaldığını ifade ederek, "Srebrenitsa'ya 2000 yılında döndüm. Ömrüm yettiği kadar kurbanların mezarlarını kazmaya devam edeceğim." dedi.

Bu mesleği yapmaktan ötürü son derece gururlu olduğunu söyleyen Avdic, babası başta olmak üzere kardeş, amca ve teyzelerinin Anıt Mezarlığı'na defnedildiğini ifade etti.

Avdic, mezar kazma işlemlerinin tamamlandığını ve yarın Visoko'dan yola çıkacak tabutları beklediklerini ekledi.

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünden yapılan açıklamada, bu yılki anma törenlerinde kimliği belirlenen 127 kişinin defnedileceği belirtilerek, kurbanlardan 12'sinin öldürüldüğünde 18 yaşından küçük olduğunu, en genç kurbanın 14 yaşındaki Avdija Memic ve en yaşlısının ise 77 yaşındaki Mustafa Hadzovic olduğu ifade edilmişti.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı, pazartesi günkü törenin ardından 6 bin 504'e yükselecek.

- Srebrenitsa'da ne oldu?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti.

Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×