PKK yanlısı AP milletvekilleri ile HDP'den ortak basın toplantısı

- PKK'nın AB terör örgütü listesinden çıkartılması için imza kampanyası girişiminde bulunan AP üyeleri Vergiat ve Valero, HDP Milletvekili Kürkçü ve terör faaliyetleri nedeniyle hakkında arama kararı bulunan HDP Avrupa temsilcisi Eyüp Doru ile basın toplantısı düzenledi - Kürkçü: - "Birçok kez, özellikle de bu hafta, açıkça, sivilleri öldüren ve yaralayan saldırılara tamamen karşı olduğumuzu söyledik. Bu saldırıda parti yöneticilerimiz de hedef alındı"

PKK yanlısı AP milletvekilleri ile HDP'den ortak basın toplantısı
08 Kasım 2016 Salı 17:09

BRÜKSEL (AA) - Terör örgütü PKK yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Fransız Sol Cephe Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu (AP) Kürt Dostluk Grubu Eş Başkanı Marie-Christine Vergiat ile İsveç Yeşiller Partisinden Bodil Valero, AP'de HDP ile ortak basın toplantısı düzenledi.

PKK'nın Avrupa Birliği (AB) terör örgütü listesinden çıkartılması için geçen şubat ayında imza kampanyası girişiminde bulunan Fransız ve İsveçli parlamenterler, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve hakkında arama kararı bulunan HDP'nin Avrupa temsilcisi Eyüp Doru'yu AP'de ağırladı.

HDP'lilerin gözaltına alınmasını eleştiren Kürkçü, AB yetkililerinin yaptığı açıklamaların bir etkisi olmadığını savunarak "Ne yapılması gerektiğine siz karar vermelisiniz. Ancak bizim istediğimiz şey, Türkiye'deki demokrasiye destek verilmesi. Eğer demokratik kurumlar söz konusuysa, bir şeyler söylemekten ziyade bir şeyler yapılması gerekiyor." dedi.

- PKK'nın saldırılarına değinmedi

Konuşmasında PKK'nın saldırılarına hiç değinmeyen Kürkçü, HDP'lilerin gözaltına alınmasının ardından Diyarbakır ve Mardin'deki terör saldırılarında Kürt sivillerin hayatını kaybettiği sorulunca, "Birçok kez, özellikle de bu hafta, açıkça, sivilleri öldüren ve yaralayan saldırılara tamamen karşı olduğumuzu söyledik. Bu saldırıda parti yöneticilerimiz de hedef alındı. Dolaysıyla buna karşıyız ve bunu çok açık bir şekilde ifade ettik. Bu konuda herhangi bir belirsizlik yoktur." diye konuştu.

- Toplantılarının televizyon kanalları tarafından verilmediği iddiası

Parti grubu toplantılarının sadece internet üzerinden yayımlanabildiği iddiasında bulunan Kürkçü, TBMM TV'nin HDP grubu toplantılarını canlı yayınladığının hatırlatılması üzerine, "TBMM TV, günde sadece 3 saat yayın yapıyor. Parlamentonun faaliyetleri geriye kalan saatlerde görünür değil. İkinci olarak, parti grubu toplantılarının sadece bir kısmı yayınlanıyor. Bu da haftada bir kez oluyor. Peki geriye kalan 6 gün ne oluyor?" ifadesini kullandı.

- HDP'lilerin ifade vermeye gitmemesi

İsveçli parlamenter Valero, "İfade vermeyi reddedenler hakkında sizin ülkenizde ne gibi adımlar atılıyor?" sorusuna "Eğer bir kişi ifade vermeyi reddediyorsa kurallara göre hareket edersiniz, idam cezası gibi tehditlerde bulunamazsınız." diye konuştu.

Vergiat ise aynı soru üzerine, "Türk yetkililer tarafından terör tanımı yılladır sorun teşkil ediyor. Bu tanım hem AB kurumları hem de Avrupa Konseyi açısından sıkıntılı. Bu sorun vize serbestisi tartışmasının da kalbinde yer alıyor. Terörle mücadele her şeyi serbestçe yapmak, demokrasi ve insan haklarını kısıtlamak anlamına gelmez." dedi.

Basın toplantısına konuşmacı olarak katılan diğer bir kişi de HDP'nin Avrupa temsilcisi Eyüp Doru oldu. Doru hakkında terör faaliyetleri sebebiyle yakalama emri bulunuyor. Türkiye'nin Interpol aracılığıyla 2007'de çıkardığı yakalama emrinin ardından 2009'da İspanyol polisi tarafından tutuklanan Doru, Türkiye'ye iade edilmemişti.

Vergiat'ın üyesi olduğu Sol Cephe Partisi, Fransa'da açıkça PKK'yı destekleyen tek siyasi oluşum olma özelliği taşıyor. PKK'nın, AB ve Fransa terör listesinden çıkartılması için birçok kez çağrıda bulunan parti lideri Jean-Luc Melenchon, geçen hafta sonu PKK yanlıları tarafından Paris'te düzenlenen protestoya katılmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×