Kuzey Kore Yongbyon'da plütonyum ürettiğini kabul etti

Kuzey Kore Yongbyon'da plütonyum ürettiğini kabul etti
17 Ağustos 2016 Çarşamba 15:13

ANKARA (AA) - Kuzey Kore, Yongbyon'daki nükleer tesiste plütonyum üretimine yeniden başladığını duyurdu.

Kyodo ajansının haberinde, Kuzey Kore Atom Enerjisi Enstitüsüne bağlı nükleer tesis yetkililerinin, Yongbyon kompleksindeki "grafit modeli reaktörden boşaltılan nükleer yakıt çubuklarını yeniden işlediği" ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore'nin nükleer silah yapımı için yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumu da "planlandığı üzere" ürettiğini açıklayan enstitü, Kuzey Kore'nin ürettiği plütonyum ve zenginleştirilmiş uranyum miktarı hakkında ise bilgi vermedi.

Kuzey Kore Atom Enerjisi Enstitüsü, 5. kez nükleer deneme yapma ihtimalini göz ardı etmeyerek, Kuzey Kore'nin nükleer silahlar konusunda "küçültme, hafifletme ve çeşitlendirme"de başarıya ulaştığını savundu. Enstitü, ABD'nin tehdidine rağmen nükleer denemelerinden vazgeçmeyeceklerini bildirdi.

Atom Enerji Enstitüsünün açıklaması, Pyongyang'ın 2013'te kompleksteki 5 megavatlık reaktörü ve diğer nükleer tesisleri yeniden faaliyete geçireceğini ilan etmesinin ardından ilk resmi açıklama niteliği taşıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), haziran ayında, Kuzey Kore'nin Yongbyon'daki nükleer tesisini muhtemelen yeniden faaliyet geçirdiğini açıklamıştı.

Güvenlik uzmanları ve yabancı yetkililer de uydu görüntülerinin, son dönemde Yongbyon'da bazı gelişmelerin olduğunu ortaya koyduğunu belirtmişti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'ın ABD Kongresi'ne şubat ayında sunduğu raporda, Kuzey Kore'nin nükleer bombanın çekirdek maddesi olan plütonyumu, haftalar ya da aylar içinde reaktörün harcanmış yakıtlarından üretebileceği ifade edilmişti.

Ülkenin en önemli nükleer komplekslerinden olan Yongbyon, 2007'de Altılı Görüşmeler çerçevesinde varılan anlaşma uyarınca kapatılmıştı. Kuzey Kore, Ekim 2006, Mayıs 2009, Şubat 2013 ile bu yıl ocak ayında nükleer deneme yapmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×