İzmir'de çevre eylemi

- Fosil Karşıtı Yakıt İnisiyatifi, "Kömürden Kurtul Geleceği Kurtar" eylemi yaptı

İzmir'de çevre eylemi
15 Mayıs 2016 Pazar 17:08

İZMİR (AA) - Fosil Karşıtı Yakıt İnisiyatifi, termik santral ve sanayi atıklarının döküldüğü İzmir'in Foça ilçesinde "Kömürden Kurtul Geleceği Kurtar" eylemi yaptı.

Ilıpınar Mahallesi'nde bir araya gelen çevre örgütü üyeleri, bazı CHP İzmir milletvekilleri ve çeşitli siyasi parti temsilcileri, cüruf depolama alanına kadar yürüdü.

"Rüzgar, güneş bize yeter" ve "Termiksiz gelecek istiyoruz" pankartları taşıyan çevreciler, çeşitli sloganlarla "kömüre hayır" dedi.

Burada konuşan Foça Çevre Platformu üyesi Ezgi Türetken, 13 ülkede 4-5 Mayıs'ta düzenlenen eylemlerin son halkasının burada yapıldığını, eylemlerin dünyanın en kirli fosil yakıt projelerini durdurmayı amaçladığını belirtti.

Türkiye'ye 71 kömürlü termik santrali yapımının planlandığını, bunlardan 4'ünün de Aliağa'ya yapılacağını ileri süren Türetken, "Fosil yakıtların hepsini yerin altında tutmalıyız. Gezegeni yok oluşa sürükleyen fosil şirketlerine, kömür şirketlerine yaşam alanları bırakmayacağız. Dünyanın en tehlikeli fosil yakıt projelerini durduracağız. Aliağa, ağır sanayi bölgesi. 4 yeni termik santral daha planlanıyor. Buna izin vermeyeceğiz, kömürden kurtulacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından cürufların yığıldığı bölgenin dışında "Dur" yazısı oluşturan vatandaşlar, daha sonra insan zinciri oluşturdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×