GÜNCELLEME - Niğde'deki güvenlik güçlerine saldırı davasında karar

- Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin açılan davada, DAEŞ mensubu 4 sanığa, toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 492 yıl 6 ay hapis cezası verildi - Şehit Astsubay Adil Kozanoğlu'nun annesi Hatice Kozanoğlu: - "İnşallah, hapiste çürürler. İdam olsalardı 5 dakikada öleceklerdi, bundan sonra ömür boyu ölecekler" ADLİYE ÇIKIŞI AÇIKLAMALAR VE DETAYLAR EKLENDİ

GÜNCELLEME - Niğde'deki güvenlik güçlerine saldırı davasında karar
15 Haziran 2016 Çarşamba 17:08

NİĞDE (AA) - Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin açılan davada, DAEŞ mensubu 4 sanık, toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 492 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, şehit astsubay Adil Kozanoğlu'nun babası Duran, annesi Hatice, kardeşleri Mustafa ve Tayfun Kozanoğlu hazır bulundu.

Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan terör örgütü DAEŞ mensubu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu, Muhammed Zakiri ve Fuad Mövsümöv, Sesli ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Sanıklardan Benyamin Xu, Niğde Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği 5 sayfalık savunmasında, Ramadani tarafından olay anı ve cezaevinde tehdit edildiğini belirtti. Xu, "Hiç kimseye öldürmeye yönelik ateş etmedim." ifadesini kullandı.

Mahkeme başkanının karar öncesinde SEGBİS'den tercüman aracılığıyla yönelttiği "Söylemek istediğiniz bir şey var mı" şeklindeki soruyu sanıklar, yanıtsız bıraktı.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ramadani'yi 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 175 yıl, Xu'yu 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 179 yıl 6 ay, Zakiri'yi bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 124 yıl 6 ay, Mövsümov'u da 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık taksi şoförleri K.Ö, K.Y. A.Y. ve H.Y ise tüm suçlardan beraat etti.

Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılanan sanıklar H.T. İ.Q. ve H.T'ye SIM kart temin etmekten yargılanan M.A'nın ise dosyaları ayrıldı.

- "İnşallah, hapiste çürürler"

Şehit Astsubay Adil Kozanoğlu'nun annesi Hatice Kozanoğlu, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, mutlu olduklarını söyledi.

Sanıkların hak ettikleri cezayı çekeceklerini belirten Kozanoğlu, "İnşallah, hapiste çürürler. İdam olsalardı 5 dakikada öleceklerdi, bundan sonra ömür boyu ölecekler." şeklinde konuştu.

Baba Duran Kozanoğlu da "Adalet yerini buldu, verilen karar az bile oldu. Biz idamını istedik ama olmadı." dedi.

- Olay

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014'te terör saldırısı sonucu jandarma astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban şehit olmuş, kamyon şoförü Turan Yaşar hayatını kaybetmiş, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı gerçekleştiren İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri hakkında "Anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama", Fuad Mövsümöv hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik, K.Ö, K.Y. ve A.Y. hakkında ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçlarından dava açılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×