İzmir’e 5 bin yeni yatak yatırımı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan ‘ETİK Exclusive Yönetim Raporları’ 8’inci sayısı yayımlandı. Rapora göre yatırımcı portföyünden sağlanacak olan yatak kapasitesinin...

İzmir’e 5 bin yeni yatak yatırımı
14 Haziran 2014 Cumartesi 11:38

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan ‘ETİK Exclusive Yönetim Raporları’ 8’inci sayısı yayımlandı. Rapora göre yatırımcı portföyünden sağlanacak olan yatak kapasitesinin 3 sene içerisinde 5 binin üzerine çıkacağı belirtildi.

Daha önceki ETİK yönetim raporlarında, turizm sektörünün yeni bir tesis projesi için 1,5 milyar dolar yatırım teşvik belgesi gönderildiğini ve turizme verilecek teşvik primlerinin 4’te 3’ünün İzmir’e yapılacağının duyurulması üzerine bir gelişme de yatırım alanında gerçekleşti. ETİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Şahbaz, "Turizm yatırımcısı, inşaat ve gayrimenkul planları yapan ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren 8 grup ve 12 otel, yatırımlarını 2017 yılı sonuna kadar tamamlamış olacak. Aynı zamanda yatırımlar, İzmir’in Bayraklı, Konak merkez ile Özdere, Gümüldür ve Alaçatı’da yoğunlaşacak. Yeni yatırımların Hilton’dan Greenpark zincirine kadar uzanan yatırımcı portföyünün sağlayacağı yatak kapasitesinin de 2017 yılına kadar 5 binin üzerinde olacak." dedi.

İZMİR BELGELİ TESİS SAYISI 226 OLDU

Raporda, ayrıca Mayıs sonu rakamlarına göre İzmir’de belgeli tesis sayısında artış olduğu kaydedildi. Son bir yıldaki verilere göre, 218 belgeli tesis sayısı 226 adete yükseldi ve bu tesislerin 161 tanesi konaklamada faaliyet gösteren tesisler oldu. Son bir yıl içinde sayı bakımından en çok artış gösteren tesis gruplarına bakıldığında, daha önce 12 tesise sahip 5 yıldızlı otellere 3 adet daha tesis eklendiği ve 5 yıldızlı otellerin bu yıl toplamda 15 adeti bulduğu görüldü. Buna karşılık, geçen sene 25 adet olan 4 yıldızlı otellere bu sene 4 tane tesis daha eklendi ve bu sayı 29’a yükseldi. Geçen sene 35 olan 3 yıldızlı otel sayısı da 38’e çıktı. 5,4 ve 3 yıldızlı otellerin aksine 2 ve 1 yıldızlı otellerin tesis sayılarında ise düşüş yaşandı. İki yıldızlı otellerin tesis sayıları incelendiğinde, 2013 yılında 31 adet olan tesis sayısı, bu yıl 29 adete geriledi. Geçen sene, toplamda sadece 1 adet tesise sahip olan 1 yıldızlı otellerin, 2014 yılı itibariyle artık hiçbir tesise sahip olmadığı görüldü.

ÇEVREYE DUYARLI TESİS SAYISI 80’İ BULDU

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geçen yıl Mayıs ayı sonuna kadar 22 adet ”Çevreye Duyarlı Tesis’’ (Yeşil Yıldız) belgesi alınırken, bu sayı 2014 Mayıs ayı sonu itibariyle 80 adete kadar ulaştı. İller bazında Çevreye Duyarlı Tesis sayısında Antalya 41 adet ile ilk sırada yer alırken, Antalya’yı 9 adetle İstanbul takip etti. İzmir ve Muğla ise 7 adetle 3’üncü sırada yer aldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×