Köpek Balığı

Köpek balığı, kıkırdaklı balıklar sınıfına ait bir balık türüdür. Köpek balıkları kıkırdaklı bir yapıya sahip oldukları için kemikleri yoktur.

Köpek Balığı
24 Kasım 2014 Pazartesi 13:09

Köpek balığı, kıkırdaklı balıklar sınıfına ait bir balık türüdür. Köpek balıkları kıkırdaklı bir yapıya sahip oldukları için kemikleri yoktur. Fosil yakıtlara bakıldığında köpek balıkları hayatlarını dört yüz yıldan beri sürdürmektedirler.  Köpek balığı türleri içerisinden balina köpek balığı haricindeki hemen hemen tüm köpek balıkları etcildir. Köpek balıkları okyanuslarda, tatlı sularda, tropik sularda, Akdeniz’in derinliklerinde ve kuzey denizlerinde bulunabilir. Köpek balıklarının keskin sıra halinde dişleri bulunur. 
 
Köpek balıklarının üreme şekilleri iki türlüdür. Bazıları yumurtlayarak bazıları doğuracaktır. Yaşam süreli genellikle yirmi beş yıldan daha az bir süredir. Hamilelik süreleri dokuz yirmi dört ay arası sürmektedir. Bir defada 1 ile 100 arasında yavru doğurabilirler. Köpek balıklarının boyları da değişmektedir. Boylarının 30 cm den küçük olan ve 14 metreye kadar ulaşan köpek balıkları da vardır. 
 
Denizde yaşayan iki yüz elli türü olduğu bilinmektedir.  Bu iki yüz elli tür köpek balığı içinden yirmi yedi tür köpek balığının insanlara saldırdığı gözlemlenmiştir. Tropik denizlerde yüz kırk çeşidi yaşamaktadır. Türkiye civarındaki denizlerde ise yirmi yedi cins köpek balığı yaşamaktadır. Bazı köpek balıkları denizin beş yüz metre derinliklerinde yaşarlar. 
 
Köpek balıklarının derileri sert, kuru ve pulsuzdur. Köpek balıklarının üzeri zımpara gibi bir yapıyla kaplıdır. Bu sebeple köpek balıklarının bu zımpara gibi sert derileri geçmişte marangozlar tarafından zımpara kağıdı olarak kullanılmaktaydı. Köpek balıklarının boyunlarında solungaç yarıkları bulunmaktadır ve bu solungaç yarıklarının kapakları yoktur. Bu solungaç yarıkları bazılarında 5 bazılarında 6 bazılarında ise 7 tanedir. Köpek balıkları doğaları gereği suda batmamak için sürekli olarak yüzmek zorundadırlar. Köpek balıklarını diğer canlılardan ayıran yönü duyu organlarıdır. Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir. 3 km uzaklıktan kan kokusunu alabilirler. Duyu organları bu kadar gelişmiş bir canlı için av bulmak zor olmasa gerek. Ayrıca o bulduğu avı yakalamakta çok güç olmasa gerek.
 
Ülkemizde köpek balığı saldırıları en çok Avustralya da görülmektedir. Yüzen bir insanın sudaki hareketleri köpek balıklarının saldırısına etki eden nedenlerden biridir. Köpek balıkları genelde sudaki dalgayı, titreşimi hissettikleri için o yöne hareket ederler. Bu sebeple insanların köpek balıklarını gördükleri anda paniğe kapılmayıp gayet sakin bir şekilde yüzerek karaya çıkma ihtimalleri vardır. Köpek balıklarının burnu çok hassastır saldırı anında köpek balığının burnuna bir yumruk atılması o köpek balığının kaçmasına sebep olur. Aynı zamanda mürekkep balığının mürekkebi, ahtapot ve kokmuş köpek bağının köpek balıklarını kaçırdığı gözlenmiştir.  Köpek balıklarının sularda yenemediği tek hayvan fok balıklarıdır. 
 
Köpek balıkları foklara saldırdıklarında foklar karın boşluğuna dalarak köpek balığının karnını deşerler ve böylece köpek balığının saldırmasını engellerler. Köpek balıklarının bir defa insan etinin tadını almış olanı korkusuzca insana saldırır. Köpek balıklarını derin sularda olduğu kadar sığ sularda da saldırabilirler. Fakat bunların yanında köpek balığının faydaları da vardır. Örneğin köpek balığı kıkırdağı birçok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Köpek balığı kıkırdağı vücutta bir tümör oluşumunu veya olan tümörün gelişimini engellemektedir.  Bunların yanında köpek balıklarının karaciğerleri A vitamini bakımından zengindir.
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×