Ukrayna’da düşen yolcu uçağı ile ilgili taraflar birbirini suçluyor

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Malezya Havayolları’na ait Boeing-777 tip uçağının düşmesinde taraflar birbirini suçladı. Uçağın füze ile vurularak düşürüldüğü iddia ediliyor. Bu arada uçağın parçalarına ulaşan yerel halk çektikleri...

Ukrayna’da düşen yolcu uçağı ile ilgili taraflar birbirini suçluyor
17 Temmuz 2014 Perşembe 20:43

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Malezya Havayolları’na ait Boeing-777 tip uçağının düşmesinde taraflar birbirini suçladı. Uçağın füze ile vurularak düşürüldüğü iddia ediliyor. Bu arada uçağın parçalarına ulaşan yerel halk çektikleri fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

Kiev yönetimi, bölgenin Ukrayna ayrılıkçı grupların kontrolünde olduğunu ve onlar tarafından düşürüldüğünü iddia ederken, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) Başbakanı Aleksandr Boroday da, uçağın düşürülmesinin Ukrayna ordusunun bir provokasyonu olduğunu savundu.

Boroday, “Yolcu uçağının Donetsk yakınlarında düştüğünü teyit ediyoruz. DPR yetkilileri düşen uçağın enkazının bulunduğu alana ulaştı. Olay Ukrayna ordusunun provokasyonundan başka bir şey değil. Milis güçler bu yükseklikte bir yolcu uçağını vuracak füzelere sahip değil. Bizim füze savunma sistemlerimizin maksimum yüksekliği 2,5 kilometre.” bilgisini verdi.

Uluslararası uzman ve denetçileri kabul etmeye hazır olduklarını, gerçeklerin tamamı ile aydınlatılmasını istediklerini kaydeden Boroday, Ukrayna hava kuvvetlerinin uçağı düşürmesinin ihtimal dışı olmadığını savundu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi Anton Geraşçenko, 295 kişinin öldüğünü doğruladı. İnterfaks haber ajansına konuşan Ukrayna Soruşturma Komisyonu yetkilileri, uçağın düştüğü bölgenin ayrılıkçı güçlerin kontrolünde olduğunu ve bölgeye girmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Bu arada uçağın parçalarına ulaşan yerel halk çektikleri fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×