Rumlar, yarın ABD ile ortak tatbikat yapacak

Güney Kıbrıs ile ABD’nin deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla, yarın Güney Kıbrıs ile Lübnan arasındaki deniz bölgesinde, uluslar arası bir arama-kurtarma tatbikatı gerçekleştirileceği bildirildi.Rum basını, “CYPUSA- 01/14” isimli...

Rumlar, yarın ABD ile ortak tatbikat yapacak
15 Temmuz 2014 Salı 12:33

Güney Kıbrıs ile ABD’nin deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla, yarın Güney Kıbrıs ile Lübnan arasındaki deniz bölgesinde, uluslar arası bir arama-kurtarma tatbikatı gerçekleştirileceği bildirildi.

Rum basını, “CYPUSA- 01/14” isimli uluslar arası arama-kurtarma tatbikatının yarın 11,00 – 14,30 saatleri arasında, Rum Yönetimi sorumluluk bölgesi içerisinde bulunan Güney Kıbrıs ile Lübnan arasındaki deniz bölgesinde icra edileceğini yazdı.

Simerini gazetesi, Rum Savunma Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya dayanarak, tatbikata katılacak araçların koordinasyonuyla operasyonel kontrolünün, Larnaka’daki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından, ABD Donanması’nın 6’ıncı Filosunun Komuta Görev Gücü-65'in yakın işbirliğinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Tatbikat senaryosunun, açık denizde meydana gelen bir deniz kazasıyla alakalı olduğunu yazan gazete, bundan ötürü, “Nearhos” isimli ulusal arama-kurtarma eylem planının Larnaka’daki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından uygulamaya konacağını ifade etti.

Gazete, arama-kurtarma tatbikatlarının, kazazedelerin tespiti ve kurtarılması, yaralı ve hastaların helikopterle taşınması, aynı zamanda arama-kurtarma helikopterlerinin ABD donanması gemisindeki helikopter pistine eğitim amaçlı iniş-kalkışlarıyla alakalı olduğunu yazdı.

Bu tatbikatın, arama kurtarma konularında Güney Kıbrıs ile ABD arasında 2014 yılı içerisinde yapılacak ikinci planlı işbirliği olduğunu kaydeden gazete, ilk işbirliğinin, 10 Nisan’da gerçekleştirilen ve İsrail ile Yunanistan’ın da katıldığı “Nemesis 2014” isimli çok uluslu tatbikat çerçevesinde gerçekleştirildiğini hatırlattı. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×