Mandela'nın naaşı defnedileceği köyüne götürülüyor

Güney Afrika'nın efsane lideri Nelson Mandela’nın naaşı, yüzyılın anma töreninin ardından, bu sabah idari başkent Pretoria’nın Waterkloof askeri üssüne taşındı.

Mandela'nın naaşı defnedileceği köyüne götürülüyor
14 Aralık 2013 Cumartesi 18:18

Güney Afrika'nın efsane lideri Nelson Mandela’nın naaşı, yüzyılın anma töreninin ardından, bu sabah idari başkent Pretoria’nın Waterkloof askeri üssüne taşındı. Vasiyeti üzerine çocukluk yıllarını geçirdiği Qunu köyüne taşınacak Mandela için askeri havaalanında iktidar partisi ANC küçük bir anma programı düzenledi.

Mandela’nın ailesi, Devlet Başkanı Jacop Zuma ve ABD’li insan hakları aktivisti Jesse Jackson’un katıldığı programda konuşan Mandela’nın milletvekili torunu Mandela, “Sadece siyahların yaşadığı Soweto’dan Amandla (güç bizde) sesleri yükseldi Mandela ile. Güney Afrika’nın sıradan insanları Mandela ile özgürlüğe yürüdü. Mandela’nın mirasını devam ettirecek olan bu ülkenin geleceği çok parlak olacak.” dedi.

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre Mandela’nın naaşı Qunu’da 21 pare top atışı ile karşılanacak. Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar Mandela’ya selam verecek.

Yarın sabah TSİ 08.00’de başlayacak cenaze törenine yaklaşık 50 bin kişi katılacak. Yüzlerce medya Qunu’ya akın ederken, ailesinin isteği üzerine Nelson Mandela’nın toprağa verilişinin görüntülenmesine izin verilmeyecek.

Mandela’nın kabilesi Xhosa geleneklerine göre yapılacak olan toprağa verme işlemi, efsane liderinin kabilesinin ileri gelen erkekleri tarafından yapılacak. Mandela için hayvanlar kurban edilecek.

Mandela’nın cenaze törenine İngiltere Prensi Charles da katılacak. Tören boyunca Mandela’ya gençlik ismi Dalibhunda ile hitap edilecek.

Jacop Zuma’nın parlamantodan onaylatmasıyla Qunu’da 12 bin kişilik asker, polisle beraber töreninin güvenliğinden sorumlu olacak.

Nelson Mandela’nın Devlet Başkanlığı Sarayı’na taşınan naaşını 3 günde yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etti. CİHAN

Mandela'nın naaşı defnedileceği köyüne götürülüyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×