Kırım Özerk Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti(2)

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu bugün gerçekleşen oturumla bağımsızlık deklarasyonunu kabul etti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti(2)
11 Mart 2014 Salı 15:43

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu bugün gerçekleşen oturumla bağımsızlık deklarasyonunu kabul etti. Deklarasyona 78 milletvekili destek verdi. Kırım yerel meclisi 100 parlamenterden oluşuyor.

Interfax’da değerlendirmede bulunan Kırım yerel yönetim kaynakları, “Bu çok önemli bir belge. Bağımsızlık deklarasyonu oturumda kabul edildi. Bu belgenin Rusya ile birleşme sürecinin tamamlanması ve 16 Mart’ta referandum yapılabilmesi için gerekiyordu. Hukuki bir süreç gerçekleştirildi.” bilgisini verdi. Kararın kabul edilmesinin ardından yürürlüğe girdiği ifade ediliyor.

KIRIM ARTIK BAĞIMSIZ BİR DEVLET

Kırım Parlamento Başkanı Volodimir Konstantinov basına yaptığı açıklamasında, “Bu deklarasyonunun kabulu ile birlikte biz bağımsız bir devlet olduğumuzu ilan ettik. Gelecekte de Rusya’nın bir parçası olacağız.” dedi.

Konstinov Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin isminin de değişebileceğini, “özerk” kelimesini atarak “Kırım Cumhuriyeti” ifadesini kullanacaklarını ifade etti. Kırım Parlamento Başkanı'na göre bu yapılması gereken hukuki bir süreç.

Yerel meclis Kırım Tatarlarına yönelik çok önemli yasalar da kabul etti. Kırım Tatar dilinin desteklenmesi, okul öncesi, ortaöğretim ve üniversitede Rusça ile eşit haklara sahip olmalarının önü açıldı. Kabul edilen yasaya göre Kırım Tatar kültürü de her türlü alanda desteklenecek.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da parlamentonun oturumuna katıldı ve kısa bir konuşma yaptı.

KIRIM KENDİ KOMUTANLIĞINI OLUŞTURDU

Kırım Özerk Cumhuriyeti güvenlik ve ordu anlamında da Kiev’le bağlarını kopardı. Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov başkomutan olarak ilan edildi. Aksyonov için düzenlenen yemin töreninde konuşan Kırım Parlamento Başkanı Volodimir Konstantinov, 16 Mart referandumu sürecinde Ukrayna sınırında gerçekleşebilecek herhangi bir provokasyonu önlemek için yeterli güçleri olduğunu söyledi. Konstantinov’a göre Kırım gerekenden çok daha fazla güvenlik gücü yapısına sahip.

Aksyonov’un töreninde yüzleri maskeli silahlı gruplar da yemin ederek Kırım askeri birliklerine katıldı.

Kiev’de iktidara gelen yeni yönetim ve Batılı ülkeler 16 Mart’ta yapılacak referandumu kabul etmeyeceklerini açıkladı.

UKRAYNA PARLAMENTOSU RADA’DAN SERT TEPKİ

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin 6 Mart’ta aldığı kararla 16 Mart’ta Rusya ile birleşmek için referanduma gitmesi Ukrayna parlamentosu Rada’nın sert tepkisine neden oluyor. Ukraynalı parlamenterler yaptıkları oturumda 324 vekilden 255’inin oyu ile Kiev’in kararının anayasaya aykırı olduğu kabul edildi. Rada’ya göre Kırım yerel meclisinin dış politika konusunda karar verme yetkisi bulunmuyor. Ukrayna parlamentosu Kırım yerel halkından da referanduma katılmamaları çağrısı yaptı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×