BM: Suriyeli mülteciler Lübnan için milli felaket

Birleşmiş Milletler, Lübnan'da sayıları 1 milyonu geçen Suriyeli mültecilerin ülke kaynaklarını tükettiğini belirtti ve bunun Lübnan için milli bir felaket olduğunu öne sürdü. Lübnan'daki Suriyelilerin sayısının yıl sonuna kadar 1,5...

BM: Suriyeli mülteciler Lübnan için milli felaket
14 Temmuz 2014 Pazartesi 20:13

Birleşmiş Milletler, Lübnan'da sayıları 1 milyonu geçen Suriyeli mültecilerin ülke kaynaklarını tükettiğini belirtti ve bunun Lübnan için milli bir felaket olduğunu öne sürdü. Lübnan'daki Suriyelilerin sayısının yıl sonuna kadar 1,5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

BM'nin Lübnan'daki İnsani Yardım Koordinatörü Ross Mountain, Lübnan nüfusunun dörtte birini Suriyeli mültecilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Mountain, bunun kamu hizmetleri ve mültecileri misafir eden toplum üzerinde, benzeri görülmemiş baskı oluşturduğunu vurguladı.

Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen Mountain, "Bu kadar büyük bir oranda baskıyla baş edebilecek bir ülke bilmiyorum." dedi. Ross Mountain, Lübnan'ın dışarıdan yardım almadan Suriyeli mültecileri destekleyecek kaynağa sahip olmadığını dile getirdi.

Mountain, Lübnan'ın üzerindeki yükü oransal olarak anlatırken, "ABD'ye 18 ay içinde 80-100 milyon Meksikalının sığındığını düşünün." örneğini verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×