Yurt dışı iş ilanları, işçi alımı başvurusu, yurt dışı iş için nereye, nasıl başvuru yapılır?

Yurt dışı iş ilanları, işçi alımı başvurusu, yurt dışı iş için nereye, nasıl başvuru yapılır, başvuru nereden ve nasıl yapılır, yurt dışında çalışmak isteyenler nereye başvurmalı veya hangi yol yöntemi izlemelidir?

Google Haberlere Abone ol

Yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışında çalışmak, iş için nereye başvuru yapmalıyım, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde çalışmak için başvuru nereden ve nasıl yapılır, yurt dışında çalışmak isteyenler nereye başvurmalı veya hangi yol yöntemi izlemelidir?

Yurt dışı iş ilanları, başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan, genç ve yetişmiş nüfusu büyük olan ülkelerde son derece önem kazanan ilanlar olarak bilinir. Çünkü bu ülkelerin yetişmiş insan gücü kendi ülkelerinde iş bulmanın yanında daha güzel imkanlar ve daha yüksek oranda maaşlar için farklı arayışlar içine girebiliyor. 

Zengin ve refah seviysi yüksek ülkelerde iş arayışına giren insanları çok nadiren de olsa dünyanın geri kalmış ülkelerinden gelir. Çünkü buralarda yetişmiş insan sayısı çok az. Kendisini yetiştirebilmiş veya ülke kaynaklarını kullanarak iyi okullarda okumuş ve sonrasında iyi bir meslek sahibi olmuş istisna kişiler de ülkelerini bırakarak Avrupa ve Amerika kıtasındaki daha gelişmiş ülkelere başvuruda bulunabiliyor. Ancak dediğimiz gibi iş talebi daha çok Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden geliyor. 

Türkiye ve gelişmekte olan benzer ülkelerdeki genç ve yetişmiş nüfusun farkında olan zengin ve batılı ülkelerin işçi talebi de zaten bu bu ülkelere yönelik oluyor. 

Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Avrupa'da birçok ülke kalifiye işçi alımı yapıyor. İşçi alımı yapan ülkelerin başında ise İngiltere, Almanya, Danimarka, Hollanda, Kanada ve İsveç gibi ülkeler geliyor. 

Bu ülkelerde çalışmak isteyen birçok insan Afrika, Asya ve Ortadoğu'nun çeşitli ülkelerinden her gün kaçak yollardan, binbir zorluğa rağmen Avrupa kapılarına dayanıyor.

Kaçak göçmenler arasından sınırları geçebilenler ise bu ülkelere komşu ülkelerde genellikle kamplara alınıyor, soruşturuluyor ve sonrasında bunlar arasından en kalifiye olanlar, dil bilenler ve batılıların deyimiyle işe yarayanlar mülteci statüsüne yükseltiliyor. 

Mülteci statüsüne yükselenler bir noktadan sonra bu ülkelerde çalışma hakkı elde ediyor ve burada kalıcı oluyor. 

Yurt dışı iş ilanları, işçi alımı, başvuru nereden ve nasıl yapılır, yurt dışında çalışmak isteyenler nereye başvurmalı veya hangi yol yöntemi izlemelidir?
Yurt dışı iş ilanları, işçi alımı, başvuru nereden ve nasıl yapılır, yurt dışında çalışmak isteyenler nereye başvurmalı veya hangi yol yöntemi izlemelidir?

 

Kaçak yollar dışında da bu ülkelere giderek çalışmak isteyenler oluyor elbette. Bu yöntemle gidenler genellikle çağın mesleklerinden birine sahip olanlardır. Genellikle doktor, mühendis, hemşire, yazılımcı veya buna benzer meslek sahipleri yasal yollardan bu ülkelere giderek iş arıyor. Bu meslek grubunda yer alanlar genellikle münferit olarak yani kendileri bizzat vize başvurularında bulunduktan sonra kabul edilmeleri halinde bu ülkelere yerleşiyor. 

YASAL YOLLARDAN İŞÇİ TALEBİ

Öte yandan işçi alımı yapan Avrupa ülkeleri ile Kanada gibi ülkeler, bazen de Türkiye, Fas, Cezayir, Tunus gibi ülkelerden bizzat işçi talebinde bulunuyor. 

Peki, yurt dışı iş ilanları, işçi alımı, başvuru nereden ve nasıl yapılır, yurt dışında çalışmak isteyenler nereye başvurmalı veya hangi yol yöntemi izlemelidir? Yurt dışı iş için nereye başvuru yapmalıyım diyorsanız tam adresindesiniz.

Yurt dışı iş ilanları veya işçi alımı genel olarak kurumlar üzerinden yürütülüyor. 

Türkiye'de yurt dışı işçi alımlarıyla ilgili olarak görevlendirilen ve yetkilendirilen kurum İŞKUR'dur. 

İŞKUR, yurt dışında yasal bir şekilde çalışmak isteyenlere ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. 

Elbette birçok yurt dışı kariyer şirketi de var; ancak onların yaptıkları alımlar genel olarak yüksek maaşlı meslek sahibi insanlara yöneliktir. Daha doğrusu, kişisel başvuru yaptıklarında zaten kabul edilebilecek kişiler bu şirketler üzerinden de başvuru yapabiliyor. 

İŞKUR üzerinden yapılan başvurular veya yurt dışı iş ilanları genel olarak yurt dışındaki şirketler aracılığıyla oluyor. 

Yurt dışında faaliyet gösteren Türk veya yabancı menşeili şirketler, talepleri doğrultusunda İŞKUR'dan işçi talebinde bulunuyor. 

İŞKUR ise yurt dışı çalışma veya işe yerleştirme departmanı üzerinden bu şirketlere işçi temin ediyor. 

YURTDIŞI İSTİHDAM HİZMETLERİ İLE İLGİLİ ESASLAR

Yurt dışı ile ilgili iş ve işlemler, İl Müdürlükleri / Hizmet Merkezleri tarafından yerine getirilir.

İşverenlerin, İl Müdürlükleri / Hizmet Merkezleri ya da özel istihdam büroları kanalıyla veya kendilerinin doğrudan temin ettikleri işçilerle veya tayin ettikleri vekil arasında örneği Kurumca hazırlanan yurt dışı hizmet akdinin imzalanması ve İl Müdürlüklerine / Hizmet Merkezlerine onaylattırılması zorunludur. Bu hizmet akitlerindeki hükümler değiştirilemez. Ancak işveren, bu hizmet akdinde sayılan asgari haklar saklı kalmak kaydıyla işçinin götürüleceği ülkede geçerli olan çalışma koşulları ile ilgili bilgileri işçiye sunar.

Yurt dışı iş ilanları, işçi alımı, başvuru nereden ve nasıl yapılır
Yurt dışı iş ilanlarını görmek için İŞKUR'un internet sitesinde üyelik girişi yapmanız gerekiyor. Üyelik girişiniz yoksa bile e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak direkt erişim sağlayabilirsiniz. Erişim sağladıktan sonra "İş Arama" menüsünden "Yurt Dışı" seçeneğini tıklayınız. 

 

Kuruma intikal eden yurt dışı işgücü istemlerinin karşılanabilmesi için İl Müdürlükleri / Hizmet Merkezleri mevzuatta belirtilen usul ve esaslara aykırı olmamak kaydıyla gerekli tedbirleri almak konusunda yetkilidir.

YURTDIŞI İŞGÜCÜ İSTEMLERİ

İşveren, yurt dışı işgücü istemlerini Kurum kayıtlarından karşılamak veya yurt dışından aldıkları işlere kendi işçilerini götürmek ve sözleşmelerini onaylatmak için İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine başvurur.


 

Yorumlar

Yadigâr akpinar Temizlik gorevlisi
Zeki er Danimarka işçi alet operatörü
Volkan çakır Kaynak montaj çelik kontriksiyon bahçıvan
Aydin yardim Katnakci celik konstrüksiyon imalat montaj
Ali mezarcı Bahçıvan yada .restorant işi