YHS ek gösterge verilecek mi son dakika gelişme var mı?

YHS ek gösterge verilecek mi son dakika gelişme var mı?

Google Haberlere Abone ol

YHS ek gösterge verilecek mi son dakika gelişme var mı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek gösterge kararları arasında YHS de bulunuyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada sağlık çalışanları, polis ve din görevlileri için 3600 ek göstergeleri yükseltecekleri sözünü vermişti.

Ancak gelinen noktada bu düzenlemenin diğer kamu çalışanları arasında adaletsizliğe neden olacağı tartışmaları başlamıştı. 

Bunların içinde Yardımcı Hizmet Sınıf yani YHS olarak tanımlanan çalışanlar da vardı.

YHS personeli asli ve sürekli kamu hizmeti yapmadığı için bunlar memur olarak kabul edilmiyor.

Bu çerçevede, kamudaki taşeron işçilerin KHK ile kamu işçisi yapılmasından sonra kamudaki YHS personelinin durumu iyice sıkıntılı olmaya başladı.

Bu sınıfta görev yapanlar maalesef ek gösterge alamamaktaydı.

Dolayısıyla bunların emekli maaşları da çok düşük olmaktadır.

Ancak, bunlara ek ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca, bunlardan 1-4 dereceden aylık alanlar % 90, 5-7 dereceden aylık alanlar % 80 ve diğer derecelerden aylık alanlar da % 70 oranında ek ödeme almaktadır.

Şu an emekli olan 1/4 derece ve kademedeki 25 yıl hizmeti olan üniversite mezunu bir YHS personeli 4.201 TL emekli maaşı ve 134.656,55 TL emekli ikramiyesi alabilmektedir.

Aynı durumdaki bir memur ise 5.128,69 TL emekli maaşı ve 164.381 TL emekli ikramiyesi alabilmektedir.

Eğer 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrasında emekli maaşında iyileştirme yapılmayan sadece YHS personeli kalırsa, bu durum büyük bir adaletsizlik doğuracaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge düzenlemesine bütün kamu çalışanlarını dahil ettiklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SEVİNDİREN AÇIKLAMA

Erdoğan, memurların ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladıklarını ve Meclisin takdirine sunacak safhaya getirdiklerini bildirerek, bu konu ilk gündeme geldiğinde öğretmenlere, polislere, sağlık çalışanlarına ve din görevlilerine ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkarma sözü verdiklerini hatırlattı.

Ancak sadece bu kesimler için yapılacak bir ek gösterge artışının, memurlar arasında adaletsizliğe yol açacağını ve hiyerarşik dengeyi de bozacağını gördüklerini aktaran Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Bunun için şartlarımızı zorlama pahasına kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık. Yardımcı hizmetler sınıfındakiler de dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte birinci dereceye gelmiş olma şartıyla söz verdiğimiz tüm meslek gruplarındaki hak sahipleri hemen 3 bin 600 ek göstergeye yükseltilecektir. Bunun yanında genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600'den 4 bin 400'e, şube müdürü ve ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergeleri de 2 bin 200'den 3 bine çıkartılacaktır.

Ek gösterge düzenlemesi, memurlarımızın mevcut maaşlarında küçük de olsa bir artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor. Somut örnek verecek olursak, ek göstergesi 3600'e çıkan 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı 1234 lira ile 1391 lira arasında, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500 lira ile 50 bin 150 lira arasında artacaktır.

Mevcut maaşlara göre hesaplanan bu tutarlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki rakamlara göre çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır."

Erdoğan, mülki idari amirleri başta olmak üzere yaptıkları iş ile özlük hakları arasındaki makas açılan kamu görevlileriyle ilgili iyileştirici bir düzenlemeyi de bu kapsamda gerçekleştireceklerini açıklayarak, ek gösterge düzenlemesinin memurlara, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

 

Yorumlar