Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, mesleği nedir, ne iş yapıyor?

Google Haberlere Abone ol

Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Ümit Özlale İyi Partili siyasetçilerden biridir. 

ihtisas alanı ise ekonomidir. 

ODTÜ mezunu olan Özlale, İyi Parti'nin kalkınmayla alakalı bölümünün başında bulunuyor. 

Özlale, İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı olarak görev yapıyor. 

Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

 

Lisans eğitimini 1995 yılında O.D.T.Ü. İktisat Bölümü’nde tamamlayan Ümit Özlale, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Boston College’de tamamlayarak 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.

2006 yılında Yüksek Öğretim Kurumu’ndan doçentlik derecesini alan Ümit Özlale, akademik çalışmalarının yanında T.C. Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğü’nde danışman olarak çalışmış, Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürütmüştür.

2010 yılından bu yana TEPAV’da çalışan Özlale, Vakıf büyesinde faaliyet gösteren Kamu Politikaları Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (Training and Research Institute for Public Policy – TRIPP)’nün Direktörü’dür.

Özlale ayrıca, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Uluslararası Girişimcilik Bölüm Başkanı’dır.

Ümit Özlale, 2011 yılında Profesör oldu.

Özkale; Meral Akşener’e en yakın çalışma ekibinin içinde yer alıyor.

Özlale bir röportajında Türkiye'nin yüzde 20'sinin yoksul olduğunu ileri sürerek şunları söylemişti: 

"Türkiye yoksullaşıyor. Ve bu artıyor. Türkiye'de faizlerin düşmesi, kurların stabilize olması bir-bir buçuk sene içinde gerçekleşebilir. İyi çizilmiş bir makroekonomik çerçeve ile enflasyonu düşürmek için iyi bir beklenti yönetimi yaratırız. Fiyat istikrarını, Merkez Bankası para politikasında öncelik olarak belirler. 1 sene içinde biz enflasyonu yüzde 10'un altına düşürebiliriz. Bunda problem yok. Zor olan yoksullukla mücadele. Türkiye son 6-7 sene içinde hızla yoksullaşan bir ülke. Bununla mücadele etmek çok kolay değil. Baktığınız zaman en yoksul yüzde 20'de yaşayan gençlerimizin yarısını göz ardı ediyoruz. Bunun dip dalgası daha sonradan çok ağır olur. Bunu sanayi 4.0 ile birleştirdiğimiz zaman, sığınmacı krizi ile birleştirdiğimiz zaman bu gençlere fırsatları vermezsek bunun toplumsal problemiyle baş etmemiz çok daha zorlaşır. Türkiye'nin o yüzden en büyük problemi yoksulluk. Bunun için siyaset üstü bir akıl gerekiyor. Bu yoksulluk katılaşırsa daha sonra hiçbir siyasi parti bunun karşısında söylem geliştiremez" 


 

Yorumlar