Türkiye, golbolda başarıya doymuyor

- Son Avrupa şampiyonu Golbol Kadın Milli Takımı, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda altın madalya alarak, oyunlar tarihinde Türkiye'ye takım sporlarındaki ilk şampiyonluğunu getirdi - Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Çetin: "Olimpiyatlarda takım sporlarında bir şampiyonluk gelecekse bu bizim federasyonumuzdan gelir demiştim, öyle de oldu"

Google Haberlere Abone ol
Türkiye, golbolda başarıya doymuyor


ANKARA (AA) - Türkiye, golbolda başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda bronz madalya alarak bir ilke imza atan Golbol Erkek Milli Takımı'nın ardından, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda şampiyonluğa ulaşan Golbol Kadın Milli Takımı da tarihe geçmeyi başardı.

Litvanya'da geçen yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda hem kadınlar hem de erkeklerde altın madalya alan Türkiye, hem olimpiyat hem de paralimpik oyunlar tarihinde, takım sporlarındaki ilk şampiyonluğunu Golbol Kadın Milli Takımı ile kazandı.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok mutlu olduklarını belirterek, "Olimpiyatlarda takım sporlarında bir şampiyonluk gelecekse bu bizim federasyonumuzdan gelir demiştim, öyle de oldu." dedi.

Çetin, şunları kaydetti:

"Kızlarımız, 2012 Londra Paralimpik Oyunları vizesini altın golle kaçırmıştı ve o zaman çok üzülmüştük. Kızlara 'hiç üzülmeyin, bir altın alacağımız var, onu da Rio'da mutlaka alırız.' demiştim. Hakikaten de oyunların başından itibaren, buradaki herkes tarafından favori ilan edilen milli takımımız, finale kadar geldi. Grupta yendiği Çin'i finalde de 4-1 yenerek şampiyon oldu."

Milli takımın, Cumhuriyet tarihinde olimpiyatlardaki tek takım şampiyonluğunu elde ettiğini kaydeden Çetin, "Burada Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Spor Genel Müdürlüğümüzün desteği, emeği çok büyük. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, müsabakayı başından sonuna kadar izledi. Maçın ardından kızlarımızı tek tek tebrik etti." ifadelerini kullandı.

Takımın çok genç bir yaş ortalamasına sahip olmasına rağmen çok iyi maçlar çıkardığını anlatan Çetin, "Sporcularımızın çoğu 17-18 yaşında. İki senedir kamplardalar, çok fedakarlık yaptılar ve bunların karşılığını aldılar." değerlendirmesinde bulundu.

Üçer kişilik iki takım halinde oynanan golbolda maçlar, kapalı alanda dikdörtgen bir sahada düzenleniyor. Zilli bir topla, görme engelli oyuncuların topu sesinden takip edebilmesi sağlanıyor.

Kadın Golbol Milli Takımı'nda Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk ve Neşe Mercan forma giyiyor.

Yorumlar