Trump giderayak Uygurları emeline alet etti

ABD Başkanı Trump devir teslim törenine saatler kala yeni yönetimle Çin'in arasını açmak için Uygurlara uygulanan zulmü politikasına alet etti.

Google Haberlere Abone ol

Donald Trump'ın dış politikadaki skandallarının mimarlarından Pompeo, devir teslim törenine sadece saatler kala Uygurları kendini alet etti. Yeni gelecek yönetime Çin ile sorunlu bir ilişki bırakmak isteyen Pompeo, Uygurları kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, Çin'e yönelik yeni bir adım geldi.  

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, son 4 yıldır Çin'in Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirterek, "Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017'den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım." ifadesini kullandı. 

Bölgedeki incelemelerinin sürdüğünü vurgulayan Pompeo, "Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Trump yönetimi tarafından atılan bu adım hem samimi bulunmadı hem de Biden yönetimine karşı atılmış bir hamle olarak görüldü.

ABD'nin Uygurlara yönelik politikası tamamen Çin ile bilek güreşinde kullanılan bir argüman olarak değerlendiriliyor.

 

Yorumlar