Süleyman Soylu nerelidir, kaç yaşındadır?

15 Temmuz Darbe girişimi ve PKK'ya karşı duruşu ile takdir toplayan Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurduğu yeni kabinede yeni İçişleri bakanı oldu. Peki Süleyman Soylu aslen nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Süleyman Soylu biyografisi, hayatı ve öz geçmişi...

Google Haberlere Abone ol

15 Temmuz Darbe girişimi ve PKK'ya karşı duruşu ile takdir toplayan Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurduğu yeni kabinede yeni İçişleri bakanı oldu. Peki Süleyman Soylu kimdir? Süleyman Soylu nereli? İşteSüleyman Soylu'nun kısa bir özgeçmişi ve siyasi kariyeri...

  • Süleyman Soylu aslen Trabzonlu'dur. 
  • 50 yaşındadır. 
  • Asıl mesleği ise ticarettir.

Süleyman Soylu, 1969 İstanbul doğumdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa'da tamamlayan Süleyman Soylu, lise eğitimini Plevne Lisesi'nde tamamladı. Süleyman Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

Süleyman Soylu, Meslek kariyeri;

Süleyman Soylu, meslek kariyerine 1990 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) aracı kurumlarında başladı. 1989 yılından okul arkadaşlarıyla ortaklaşa bir şirket kurarark ticaret hayatına atılan Süleyman Soylu, daha sonra siyasi hayata adım attı. 

Süleyman Soylu: Demokrat Parti Dönemi

Süleyman Soylu, 1987 yılında Doğru Yol Partisi'nin Gençlik Kolları'nda görev aldı.

1987-90 yılları arasında, DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995 tarihinde bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, 25 yaşında "Türkiye'nin en genç ilçe başkanı" unvanını aldı. Dört sene sonra 29 Nisan 1999 tarihinde İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya dek bu görevi yürüttü.

Süleyman Soylu, Doğru Yol Partisi'ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller'in partili genç gözdelerinden olmuştu. DYP'nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde ANAP'la birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar'ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Süleyman Soylu, geçerli 800 oyun 529'unu alarak genel başkanlığa seçildi.

15 Kasım 2008'de gerçekleştirilen Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin'in de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi'nde 993 oy geçerli oyun 922'sini alan Süleyman Soylu, genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009 Yerel Seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 Genel Seçimleri'nde elde edilen yüzde 5,4'lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve “Yüzde 5,4'ün altında kalırsak çekilirim” dedi. Yerel seçimlerde il genel meclisi oylamasında partisi yüzde 4 oy alınca Süleyman Soylu, seçimin ertesi günü yaptığı açıklamada “Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim” diyerek istifa edeceğini ve kongrede aday olmayacağını açıkladı.

Ancak parti tabanının ısrarlarına dayanamayan Süleyman Soylu, 12 Mayıs'ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı. 16 Mayıs 2009'da kendi talebi ile gerçekleşen 5. Olağanüstü Büyük Kongre'de 3. tur oylaması öncesinde adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Bu süreçten sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye'nin bir çok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye'nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu gören Süleyman Soylu, ”Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye'yi dolaşarak ”evet” oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olduğu DP'den ihraç edildi.

Ak Parti Genel Başkanı ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edilen Süleyman Soylu, 5 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen AK Parti Genel Merkezi'nde genişletilmiş grup toplantısında düzenlenen törenle resmi olarak AK Parti'ye katıldı.

30 Eylül 2012'de AK Parti MKYK'sına seçilmiş, müteakiben Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Süleyman Soylu, 64. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmıştı.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar