Su-25 uçağı özellikleri nelerdir hangi ülkenindir?

Azerbaycan ordusu tarafından düşürülen Ermenistan'a ait Su-25 uçağı özellikleri nelerdir, hangi ülkenin uçağıdır? İşte Su-25 özellikleri:

Google Haberlere Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da düşürdüğü Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağının özellikleri menşei merak konusu oldu.

Peki, Su-25 savaş uçaklarını kim üretiyor, özellikleri nelerdir? İşte detaylar:

Suhoy Su-25 Suhoy Tasarım Bürosu (SDB) tarafından tasarlanmış; çift motorlu, tek kişilik, saldırı/yakın hava desteği uçağıdır.

ABD Hava Kuvvetleri'ndeki karşıtı A-10'dur. Sovyet Kara Kuvvetleri için yakın hava desteği sağlanması amacıyla tasarlanmıştır. İlk prototip uçuşu 22 Şubat 1975'te yapılmış olup 1978 yılından itibaren Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Tiflis'teki Suhoy üretim tesislerinde seri üretimine başlandı.

İlk modeller Su-25UB çift koltuklu eğitim uçağı, Su-25BM hedef çekme ile ihraç modeli olan Su-25K'dır.

2012 yılında bazı uçakların Su-25SM standardına yükseltilme çalışmalarına başlandı. İleri modeller olan Su-25T ve Su-25TM (Su-39 olarak da bilinir) yüksek adetlerde üretilmemiştir. 2007 yılında üretimde olan yegane zırhlı sabit kanatlı uçaklar Su-25 ve Su-34 uçaklarıdır. Su-25'ler hâlen Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile diğer bazı ülkeler tarafından kullanılmakatdır.

Ağır zırhlı Su-25’ler özellikle tanklara karşı saldırı uçağı olarak tasarlandılar. Sovyet-Afgan Savaşı’nda yoğun bir şekilde kullanılmışlardır. Sovyet-Afgan Savaşının yanı sıra Irak tarafından İran'a karşı yakın hava destek ve avcı/önleyici rollerinde de kullanılmıştır. Ancak Körfez Savaşı sırasında Irak Hava kuvvetlerine ait Su-25'lerin bir kısmı İran'a sığınırken bir kısmı da Müttefik güçleri tarafından imha edilmiştir.

Geriye kalan Su-25'ler ise İşgal sonrasında servisten çıkartılmıştır. Rus ordu hizmetinde bulunan Su-25'ler geliştirilmiş versiyonu olan Su-39’lar ile değiştirilmektedirler. Gürcistan Hava Kuvvetleri 1992-1993 yıllarında Abhazya Savaşı'nda Su-25 uçaklarını kullanmıştır. Ayrıca 2001 Makedonya anlaşmazlığında Makedonya Hava Kuvvetleri tarafından Arnavut isyancılara karşı ve 2008 yılındaki Rusya-Gürcistan savaşında hem Rusya Hem de Gürcistan tarafından kullanılmıştır.

Su-25 Savaş Uçağı

 

Fildişi Sahili, Çad ve Sudan'ın da aralarında olduğu Afrika ülkeleri tarafından yerel çatışmalar ve iç savaşlarda da kullanılmıştır. Yakın dönemdeki Rusya'nın Suriye müdahalesinde de Su-25 uçakları hizmet vermiştir.

SU-25 SAVAŞ UÇAĞI KULLANAN ÜLKELER

Angola
Azerbaycan 50 Su-25M
Beyaz Rusya
Bulgaristan 20 Su-25K ve 3 Su-25UBK
Çad 4 ve 2 Su-25UB
Kongo DC
Ekvator Ginesi
Ermenistan 5 Su-25, 9 Su-25K ve 1 Su-25UBK
Etiyopya
Gambiya
Gürcistan
Ukrayna
Irak
Kazakistan
Kuzey Kore
Özbekistan
Peru
Rusya
Sudan
Türkmenistan
Birleşik Arap Emirlikleri

TÜRKİYE DE SU-24 SAVAŞ UÇAĞINI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Suriye sınırında 24 Kasım 2015 tarihinde Suriye sınırında sınır ihlalinde bulunan Rus savaş uçağını düşürmüştü. Türk hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağı, saat 09.30 sıralarında TSK'ya ait iki F-16 uçağı tarafından angajman kuralları gereğince vurularak düşürülmüştü. Söz konusu uçağın SU-24 tipi Rus savaş uçağı olduğu belirlenmişti. SU-24 tipi uçağın iki pilotu, olay anında paraşütle atlayarak kurtulmuş ancak silahlı grupların eline düşmüşlerdi. Türkiye bu pilotlardan birini kurtararak Rusya'ya teslim etmişti.

Yorumlar