Sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu, sözleşmeli öğretmenlik nedir, maaşı ne kadar?

Sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu, sözleşmeli öğretmenlik nedir, maaşı ne kadar?

Google Haberlere Abone ol

Sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu, sözleşmeli öğretmenlik nedir, maaşı ne kadar, sözleşmeli öğretmenlik şartları nelerdir, kimler başvuru yapabiliyor, ne kadar maaş alıyorlar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Şurası'nda yaptığı açıklamada verdiği müjdelerin yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasında sözleşmeli öğretmenlikle ilgili önemli mesajlar verdi. 

Erdoğan, konuşmasında sözleşmeli öğretmenlik ile kadro öğretmenlik arasındaki farkın kaldırılacağını ifade etti.

Erdoğan, "zorunlu görev süresi" dışındaki bütün hakların birbirine eşit olacağını söylemişti. Aynı konuşmada uzman öğretmenler ile başöğretmenlerin maaşlarına 1000 TL ile 2.000 TL arasında zam yapılmasını öngördüklerini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü açıklamalarından sonra sözleşmeli öğretmenlik konusunda kafalarda soru işaretleri oluştu. 

Çünkü açıklamalardan, sözleşmeli öğretmenliğin kalkacağı anlamı çıkarıldı. Peki, sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu?

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konudaki açıklamasını iyice okuyalım:

"Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını artık bir kenara bırakıyoruz, bunun yerine bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız. 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Uzman öğretmenlerimiz hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 TL artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. Uzman öğretmenler sınavda başarılı olduklarında başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır. Maaşlarında da 2000 TL artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. 1. derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini 3600'e çıkarıyoruz. Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Bu tarihi reformun şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

"Biz tüm öğretmenlerimizden önemli görevler bekliyoruz. Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, çalışma şartlarını iyileştirmeyi asla ihmal etmiyoruz. Son 19 yılda tarihi nitelikte çok sayıda adım attık. Başkaları öğretmenlerimizi tehditle meşgulken biz son olarak bir müjdemizi daha eğitim camiamızla paylaştık. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez meslek kanununa kavuşacaklar."

"Katarlı öğrenciler hadisesinde olduğu gibi tamamen yalan yanlış bilgiler hoş karşılayamayacağımız bir konuydu. Önümüzdeki dönemde medya mensupları ve siyasetçiler başta olmak üzere sorumluluğu olanların daha hassas davranacaklarına inanıyorum. İstiyorum ki ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler okullarımıza müdür olsunlar. Ortaöğretime farklı bir zenginlik kazandıracaktır. Bu çağrımı daha önce de yaptım, bugün bu vesileyle yine yapıyorum. Bunu yaygınlaştırmanın çok çok önemli olduğuna da inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını özetlersek; Sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasındaki fark tamamen ortadan kalkıyor. Ayrıca atama konusundaki farklılık da kalkıyor. Bunun anlamı şu; artık sözleşmeli öğretmen alımı yapılmayacak; mevcut öğretmenler sözleşmeliye geçecek; yeni atamalar ise normal öğretmen atamaları şeklinde icra edilecek. Ezcümle; sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor denilebilir.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU NE ZAMAN?

Öğretmenlerin merak ettiği bir konu ise "Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman çıkacak?" sorusunun cevabıdır. Milli Eğitim Bakanı Özer, "Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Şura sonrasında Meclis'e sunulacak olmasından büyük memnuniyet duyuyorum." demişti. Çalışmanın önümüzdeki hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.


 

Yorumlar