Son seçim anketi açıklandı, tablo değişiyor

Areda Survey tarafından yapılan son seçim anketi açıklandı. Açıklanan ankete göre göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri için iki isim öne çıkarken, ittifakların oy oranlarında da değişimler söz konusudur.

Google Haberlere Abone ol
Son seçim anketi açıklandı, tablo değişiyor

Areda Survey tarafından yapılan 'Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz' sorularını içeren en son seçim anketinin verileri açıklandı.

Açıklanan verilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için şimdiden öne çıkan iki isim oldu. Vatandaş bu iki ismin aday olacağını düşünüyor. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin oylarında seçim yaklaştıkça yükseliş kaydedildiği görülüyor. 

Prof. Dr. Ömer Çaha’nın koordinatörü olduğu Areda Survey’in 25-30 Kasım tarihleri arasında 2 bin kişi üzerinde gerçekleştirdiği kasım ayı anketinde iki önemli sonuç dikkatimi çekti.

Biri cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yüzde 50’yi, Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 30’u yakalaması. Seçmen Erdoğan-Kılıçdaroğlu yarışını satın almış durumda. Diğeri ise ikinci kez bir ankette daha Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında Mansur Yavaş’ı geçmesi.

Areda Survey’in anketi, CHP ile İYİ Parti’yi karşı karşıya getiren Saraçhane krizi öncesinde yapılmasına rağmen seçmende oluşan bir duyguyu ortaya koyması açısından ilginç. 6’lı masada devam eden cumhurbaşkanlığı tartışması Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı konusundaki inancı azaltıyor.

Ankete katılanların yüzde 42.6’sı ortak aday çıkarılacağına inanırken, yüzde 57.4’lük bir kesim aynı görüşte değil. İlginç olanı eylül ayında bu oran neredeyse eşitlenmişti. Ancak ondan sonra yaşananlar makası açmış gözüküyor. 6’lı masa liderlerinin bu veriyi dikkate almasında yarar var. Ortak aday konusundaki kamuoyu desteğini kaybediyorlar.

KILIÇDAROĞLU YÜZDE 30’A YAKLAŞTI

“Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?” sorusuna ankete katılanların yüzde 29.3’ü Kılıçdaroğlu derken onu yüzde 24.2’yle Mansur Yavaş takip ediyor. Kılıçdaroğlu ilk kez yüzde 30’a yakın bir oranı yakaladı. Bunda Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının neredeyse netleşmek üzere olması kadar Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı konusundaki umutların azalmasının da etkisi gözleniyor.

İMAMOĞLU 6’NCI SIRADA

Meral Akşener yüzde 6.6’yla üçüncü sırada gelirken onu yüzde 6.4’le Selahattin Demirtaş takip ediyor. Muharrem İnce’nin yüzde 5.9’la beşinci sırada çıktığı araştırmada Ekrem İmamoğlu yüzde 4.1’le altıncı sırada yer alıyor. Siyasi yasak kararının etkisiyle İmamoğlu’nun sıralamadaki yerinin değişip değişmeyeceğini ise bu ay içinde yayınlanacak olan anketlerde göreceğiz.

İTTİFAKLARDA SON DURUM

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi ittifaka oy verirsiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 48.6’sı Millet İttifakı derken, Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 51.4 çıkıyor. Bu da cumhurbaşkanlığı seçimleri için iki ittifakın da hâlâ çok çalışması gerektiğini ortaya koyuyor.

ERDOĞAN YÜZDE 50

“Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 49.9’u Erdoğan derken, yüzde 15.7’lik oranla Kılıçdaroğlu ikinci sırada yer aldı.

Yüzde 15.3’le üçüncü sırada yer alan Mansur Yavaş’ı yüzde 10’la Selahattin Demirtaş takip ediyor. Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 4.5 oy oranına ulaştığı ankette altıncı sırada yüzde 2.4 oy oranı ile Meral Akşener yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikada Rusya-Ukrayna savaşındaki rolü, tahıl koridorunun açılması, esir değişiminin sağlanması; iç politikada ise asgari ücrete ikinci düzenleme, memur ve emekli maaşlarındaki artış ve küresel liderliğinin katkısıyla haziran ayında yüzde 45.3 olan oy oranını 4.6 puan artırarak yüzde 49.9’a çıkarmayı başardı.

PARTİLERİN OY ORANI

“Bu yaza seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 39.4’ü AK Parti yanıtını verirken CHP diyenlerin oranı yüzde 23.7’de kaldı. İYİ Parti diyenlerin oranı yüzde 11.3 çıkarken onu yüzde 10.7’yle HDP takip etti. MHP’ye destek ise yüzde 9.6 olarak tespit edildi.

Yorumlar