Güneş kremi zararları var mı, D vitaminini engeller mi?

Yaz aylarında özellikle de güneşe çok sık maruz kalanların başvurduğu yöntemlerin başında "güneş kremi" kullanmak geliyor. Ancak onu kullananların akıllarında bazen de "Acaba güneş kremi zararlı mı, Güneş'in içinde bulunan vitaminleri engeller mi?" gibi soru işaretleri de gelebiliyor. Bilindiği gibi, D vitamini çocukların büyümesi ve gelişmesinin dışında her yaş grubu için çok önemlidir ve D vitamini güneş ışınlarının cilde teması sonucu vücutta oluşur.

Güneş kremi zararları var mı, D vitaminini engeller mi?
13 Haziran 2019 Perşembe 21:10

Yaz aylarında güneş ile doğrudan demasın en fazla olması nedeniyle insanlar korunma yollarına başvuruyor. Korunma yollarından biri de genellikle "güneş kremi" olarak tabir edilen sağlık ürünlerini kullanmak oluyor. Ancak bu ürünleri kullananların kafalarında genellikle bazı soru işaretleri beliriliyor. Bunlardan bazıları, "Acaba güneş kremi zararlı mı, güneş kremi kaynağı güneş olan D vitaminini engeller mi?" şeklinde oluyor. Peki güneş kremi kullanmak vücuda D vitamini alınmasına engel olur mu?

Vücudun D vitamininden faydalanması için güneş ışığından yararlanması gerekir. Güneş ışığı diğer vitaminler gibi tüketilen besinlerden alınan bir vitamin değildir. Vücudun güneş ile temas etmesi gerekir. Ancak yazın plajlarda özellikle bronzlaşmak için kullanılan güneş kremlerinin en düşük faktörleri bile vücudun D vitamini ile temasına engel olur. Hem D vitamininden yararlanmak hem de güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla güneş kremi kullanmamak için güneşe sabah saatlerinde ya da öğleden sonra güneşin tepe de olduğu vakitten sonra güneşe çıkılmalıdır.

Vücuttaki D vitamini eksikliği sonradan kazanılacak bir durum değildir. Aylarca vücudun günlük D vitamini ihtiyacının karşılanması gerekir. Bunun için ise günde yaklaşık 15-20 dakika güneşten faydalanmak yeterli olacaktır.

D VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kemik sağlığını korur.

Zihinsel faaliyetleri pozitif etkiler.

Grip gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

Hipertansiyonu önler.

Kanser riskini düşürür.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenir.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×