Sağlık Bakanı Koca: 8 bin 844 personel alınacak

Sağlık Bakanı Koca: "KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli alınacak." dedi. Alıma ilişkin rakamlar ve şartlar belli oldu.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personelinin alınacağını duyurdu.

 Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalıştırılmak üzere KPSS puanıyla ataması yapılacak 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli için Resmi Gazete'de ilan daha önce yayımlanmış ve başvurular için tarihlerde belli olmuştu. Bugün ise açıklama yapan Fahrettin Koca, alımların başlayacağını belirtmişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ilan ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından personel alımı yapılacak. Buna göre, alımı yapılacak olan toplam 8 bin 844 sözleşmeli personel için ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde  kontenjanlar ayrıldı.

KPSS ŞARTI

Sağlık Bakanlığı tarafıdan taşra teşkilatı birimlerinden çalışacak olan 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının bulunduğu KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayınlanacak.Ortaöğretim, lisans ve ön lisans mezunlarının tercih işlemlerine başvurabileceği ilana lisans düzeyindeki pozisyonlar için 2018-KPSS Lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyindeki pozisyonlar için 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans sınav sonuçları kullanılacak.

BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

Sağlık Bakanlığı'nın sağlık personeli, hemşire, teknisyen gibi bir çok branşta yapacağı alımlar 14-20 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak. Alımlara başvurmak isteyen adaylar ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifrelerini girerek başvuru yapabilecek. ÖSYM'ye veya Sağlık Bakanlığına posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

Devlet Personel Başkanlığı'nın duyurularına istinaden daha önce müracaat etmiş ve bilgileri alınmış adayların tekrar başvuru yapmaları gerekmeyecek.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

Yorumlar