Özlem Zengin'den Yusufeli Barajı açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Yusufeli Barajı su tuttuktan sonra bir yıl içerisinde 2,5 milyon hanenin elektriğini sağlayabilecek kapasiteye sahip. Gerçekten gurur duymamız gereken bir yapıdan bahsediyoruz" dedi

Google Haberlere Abone ol
Özlem Zengin'den Yusufeli Barajı açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, dün açılışı gerçekleştirilen Yusufeli Barajı'nın su tuttuktan sonra bir yıl içerisinde 2,5 milyon hanenin elektriğini sağlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirterek, "Böyle bakıldığı zaman gerçekten gurur duymamız gereken bir yapıdan bahsediyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Cumhuriyetin 100. yılına doğru emin adımlarla giderken ülkeye dünya çapında eser ve hizmetlerin kazandırılmaya devam edildiğini söyledi.

Dün Yusufeli Barajı ve yeni bağlantı yollarının açılış töreninin gerçekleştirildiğini hatırlatan Akçay, Yusufeli Barajı'nın 275 metre yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye'de birinci, dünyada ise 5'inci sırada yer aldığını söyledi.

Akçay, "Kurulu gücü 558 megavat olan Yusufeli Barajı'nda üretilmesi planlanan bir 1 milyar 900 bin kilovatsaat enerji, ülkemizin ekonomik atılımlarına önemli bir katkı sağlayacaktır. Üretilen enerjinin ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 5 milyar dolar gelir sağlaması hedeflenmektedir. Salgın ve savaşta ivme kazanan küresel enerji krizi göz önüne alındığında olası bir tedarik sorununda Yusufeli Barajı'nın tek başına 1,5 yıllık enerji ihtiyacımızı karşılama potansiyeline sahip olması oldukça önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'nin depreme hazırlıklı olmadığının Düzce merkezli meydana gelen depremle bir kez daha görüldüğünü öne sürdü.

TBMM çatısı altında kurulan deprem araştırma komisyonunun uzun süren çalışmalar sonucunda bir rapor hazırladığını ancak bu raporun sadece Meclis raflarında kaldığını savunan Beştaş, "Çok yakında maalesef yeni depremler olabilir, uzmanlar bu konuda uyarıyorlar. Hepimizin bu konuda çok önemli sorumlulukları ve görevleri var. Başta iktidar partisi olmak üzere bu adımların bir an önce atılması gerekir." ifadelerini kullandı.

- "BU ZAMANA KADAR NE YASA NE YÖNETMELİK ÇIKTI"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sabah saatlerinde meydana gelen depremde can kaybı olmamasının tek teselli olduğunu dile getirdi.

TBMM'nin 2020'de, depremlerin zararlarının en aza indirilmesi için alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir meclis araştırma komisyonu kurduğunu ve komisyonun raporunu 2021'de TBMM Başkanlığına sunduğunu anımsatan Altay, şöyle konuştu:

"Deprem araştırma komisyonunun 6 aylık çalışması sonucu 500 sayfalık bir rapor TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Bu raporda 286 adet somut öneri var ancak bu önerilerin bir kısmı için yasa, bir kısmı için yönetmelik lazım. Bu zamana kadar ne yasa ne yönetmelik çıktı. Hükümeti uyarıyorum, TBMM'nin iradesine saygı gösterin ve 2020'de kurulan deprem araştırma komisyonunun raporunun gereğini derhal yapın."

- "NOKSAN VARSA TELAFİSİ MÜMKÜN"

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Türkiye'nin kendi alanında en büyük barajı olma özelliğine sahip Yusufeli Barajı'nın su tutmaya başladığını söyledi.

Barajın, herkesin gurur duyması gereken bir hizmet olduğunu ifade eden Zengin, "Baraj, su tuttuktan sonra bir yıl içerisinde 2,5 milyon hanenin elektriğini sağlayabilecek kapasiteye sahip. Böyle bakıldığı zaman gerçekten gurur duymamız gereken bir yapıdan bahsediyoruz. Fakat bazı konuşmacılarda devamlı bir şikayet söz konusu. Yapılması gereken şey, öncelikle hakkı teslim etmek. Bir noksan varsa bunun telafisi muhakkak ki mümkündür. Ama öncelik bu yapılan işin gölgelenmemesidir." diye konuştu.

Düzce merkezli depremin herkesi derinden üzdüğünü, can kaybının olmayışının kendileri için teselli olduğunu söyleyen Zengin, TBMM'de kurulan deprem araştırma komisyonu raporunda yer alan 286 başlığın tamamının kanun ya da yönetmelikle düzenlenecek işler olduğunu düşünmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Yorumlar