Nuriye Ortaylı kimdir? Biyografisi

Nuriye Ortaylı kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve uzmanlık alanı nedir? İlber Ortaylı ile bir akrabalığı var mı neyi olur? İşte Nuriye Ortaylı biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Nuriye Ortaylı kimdir, nerelidir, uzmanlık alanı nedir, İlber Ortaylı'nın neyi olur, akrabalığı var mı? İşte Nuriye Ortaylı biyografisi:

Nuriye Ortaylı en son yazarlık yaptığı bir internet sitesinde koronavirüs salgın sürecinin iyi yönetilemediğini ileri sürerek alınması gereken tedbirler konusunda önerilerde bulunmuştu. 

Nuriye Ortaylı kimdir
Kırım Göçmeni bir ailenin kızı olan Nuriye Ortaylı, kadın üreme alanında uzmandır.

 

Nuriye Ortaylı, İlber Ortaylı'nın kız kardeşi ve Şefika Ortaylı'nın kızıdır.

Ağabeyi gibi kendisi de Kırım göçmeni bir ailenin kızıdır.

1977 yılında girdiği Hacettepe Tıp Fakültesi'nden 1983 yılında mezun oldu.

Daha sonra 1986 yılında Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi'nde 4 yıl uzman olarak çalıştı.

Nuriye Ortaylı, yetenekli ve deneyimli bir halk sağlığı profesyoneli. RMNCH sorunları hakkında derin bir bilgi birikimini, ülke katılımı ihtiyacına ve haklara saygıya duyarlı bir şekilde getiriyor. Nuriye, üreme sağlığı ve haklarıyla ilgili tüm tartışmalara değer katıyor.

Dr. Ortayli, cinsel sağlık ve üreme sağlığı sorunları konusunda başarılı bir araştırmacı ve bu alanda iyileştirilmiş sağlık uygulamaları ve programları geliştirmede mükemmel bir uygulayıcıdır.

Nuriye Ortaylı kimdir?
Nuriye Ortaylı kendi alanında birçok konferans ve seminer verdi.

 

Düşük gelirli ülkelerde toplum temelli kontraseptif bilgi ve hizmet sunumundaki en iyi uygulamaları inceledi, genç profesyoneller için mükemmel bir mentor olarak görev yaptı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Kıdemli Danışman pozisyonu aracılığıyla üst düzey teknik uzmanlık sağladı.

Sonrasında farklı kurum ve kuruluşlarda görevlerde bulundu.

Tacikistan, Özbekistan ve Gürcistan gibi ülkelerde çeşitli projelerde yer aldı.

Türkçe'nin yanısıra Fransızca, Rusça ve İngilizce dillerine hakimdir.

 

Yorumlar