Nijerya'da kaçırılan kız öğrencilerin çoğu kurtarıldı

ABUJA (AA) - Batı Afrika ülkesi Nijerya'da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden çoğunun kurtarıldığı bildirildi. Nijerya basınında yer alan haberlerde, ülkenin kuzeydoğusundaki Yobe eyaletine bağlı Dapchi bölgesinde...

Google Haberlere Abone ol
Nijerya'da kaçırılan kız öğrencilerin çoğu kurtarıldı

ABUJA (AA) - Batı Afrika ülkesi Nijerya'da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden çoğunun kurtarıldığı bildirildi.

Nijerya basınında yer alan haberlerde, ülkenin kuzeydoğusundaki Yobe eyaletine bağlı Dapchi bölgesinde kaçırılan kız öğrencilerin çoğunun kurtarıldığı ifade edildi. Kurtarılan kız çocuklarının sayısı konusunda net bilgi verilmedi.

Adının açıklanmasını istemeyen Yobe polis şefi de AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız öğrencilerin çoğunluğunun kurtarıldığı haberini doğruladı.

Kaçırılan kızlardan birinin babası Mallam Musa da "Allah'a şükür ediyorum ki kızıma kavuştum. Birazdan sağlık kontrolü için hastaneye gideceğiz." dedi.

Nijerya'da 19 Şubat'ta Boko Haram tarafından Yobe eyaletine bağlı Dapchi bölgesindeki kız okuluna baskın düzenlenmiş, baskından sonra 110 öğrencinin kaybolduğu bildirilmişti.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri yapmaya başlayan Boko Haram, 17 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Çok sayıda askerin kaçırılmasından da sorumlu tutulan ve geçen yıldan bu yana eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydıran örgüt, son günlerde saldırılarının sayısını artırdı.


Yorumlar