Melek Mosso konserleri neden iptal? Melek Mosso neden sahneden indirildi?

Melek Mosso konserleri iptal edildiği yönündeki haberler sonrası ünlü ismin konserlerinin neden iptal edildiğine yönelik sorular da artmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol
Melek Mosso konserleri neden iptal? Sahneden neden

Melek Mosso konserleri neden iptal, neden sahneden indirildi, konserleri neden iptal ediliyor, neden istenmiyor, ne dedi, ünlü şarkıcının Isparta'da yapılması planlanan konseri kim tarafından ve neden iptal edildi, iptal gerekçesi nedir? Isparta'da konser vermeye hazırlanan Melek Mosso'nun konseri iptal edildi. Peki, Melek Mosso konserleri neden iptale dildi, Melek Mosso ne dedi, neden istenmiyor?

MELEK MOSSO KONSERLERİ NEDEN İPTAL?

Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

Melek Mosso konseri neden iptal edildi?
Melek Mosso konseri neden iptal edildi?

 

Daha önce Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında Melek Mosso'nun 3 Haziran'da bir konser vereceği duyurulmuştu. Ancak Isparta Belediyesi tarafından duyurusu yapılan konser, bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından hedef gösterilmişti.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?" ifadelerini kullanmıştı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso "Ahlaksızlığı özendiriyor" denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapılmıştı. Açıklamada "Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta'mız da yeri yoktur" denilmişti.

Sosyal medya da kısa süre içerisinde gündem olan konserin iptal edildiği belirtildi.

Isparta'nın ardından Kocaeli'de de Melek Mosso'nun da aralarında bulunduğu konser etkinliği iptal edildi.

Yerel yönetimlerden gelen bu yasak kararlarının aksine Kültür Bakanlığı farklı bir uygulamaya imza attı.

Konuyu MYK toplantısından sonra gündeme alan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Melek Mosso'ya yasağı tasvip etmediklerini, bu nedenle Bakanlık tarafından yapılacak Beyoğlu etkinliklerinde Melek Mosso'nun da sahne almasını sağlayacaklarını söyledi. 

NE DEMİŞTİ?

Peki, Melek Mosso neden tepki çekiyor, neden istenmiyor, ahlak konusunda ne dedi de bu kadar tepki çekiyor, istenmiyor?

Sanatçı Melek Mosso, daha önce verdiği bir konserinde "Açmak istiyorsanız açın, konuşmak istiyorsanız konuşun. Kimsenin nasıl davranmanız gerektiğini, ne yapmanız gerektiğini, nasıl giyinmeniz gerektiğini söylemesine ihtiyacınız yok kızlar. Sizin kendi kanatlarınız var. Kimsenin kanatları altında durmaya ihtiyacınız yok. Uçun" şeklindeki ifadeleri tepki çekmişti. 

MELEK MOSSO KİMDİR?

Melek Mosso 11 Kasım 1988’de Kayseri’de doğdu.

Mosso, müziğe 7 yaşında başladı.

Dokuz yaşında Denizli Belediye Konservatuvarı'nda bağlama ve Türk Halk Müziği dersleri almaya başladı.

Daha sonra Güzel Sanatlar Lisesi'nde eğitimine devam etti.

Lise döneminde yan flüt çalmaya başladı.

Melek Mosso, üniversite öğrenimini Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde tamamladı.

Öğrenim hayatı boyunca korist ve solistlik yaptı. Müzisyen olduğu gibi aynı zamanda müzik öğretmenliği de yapmaktadır.

Eğitimini tamamladıktan sonra geldiği İstanbul'da Kadıköy - Beşiktaş hattında müzik yaparak tanınırlığını arttırdı.

FLORYA'DA SAHNE ALDIĞI BİR MEKANDA SAHNEDEN İNDİRİLMİŞTİ

Melek Mosso 2021 yılında İstanbul'un Bakırköy ilçesinde Florya'da bir mekanda siyasi konuşmalar yaptığı için sahneden indirilmişti. 

Melek Mosso, geçtiğimiz cumartesi günü Aqua Florya Hayal Kahvesi’nde sahne aldı. Mosso, konserine devam ederken polisler tarafından sahneden indirildi.

Olayla ilgili yapılan haberlerde Mosso'nun "ağır siyasi göndermelerin yanı sıra fanatik konuşmalar yaptığı, Grup Yorum üyelerine selam gönderdiği ve durumdan bazı izleyicilerin rahatsız olduğu" iddia edildi.

Melek Mosso ise olayın böyle olmadığını ve yaşanalar büyümesin diye sustuğunu söyleyerek Twitter'dan o gece yaşananları aktardı.

"22 Ağustos Aqua Florya konserimizde yaşanan can sıkıcı olayı Sabah gazetesinin Günaydın ekinde yalan ve yanlış bir haber olarak yazan Ömer Karahan’ı kınıyorum," diye başlayan Mosso'nun açıklamaları şöyle oldu:

"Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzünden öldürülen kadın arkadaşlarımın ruhuna, her konserimde armağan ettiğim ve 'İstanbul sözleşmesi yaşatır' dedikten sonra söylediğim 'Keklik gibi' türküsü söylenenin aksine ayakta alkışlanmıştır. Konserde olan tanıdıkları bu söylemden rahatsız olup, polisi arayıp beni sahneden inmeye zorlamışlardır. Saygımızı hiç bozmadan, polisimize zorluk çıkartmadan sahneden indik ve bunun hakkında olaylar büyümesin diye asla konuşmadık.

Fakat görüyorum ki yanlış yapmışız. Konuyu siyasi bir yöne çekmeye çalışmak manasızdır. Haberi kaldırmanızı ve bir özür yazısı yayınlamanızı istiyorum. Konserin bütün ses kaydı elimizde mevcuttur.

Aksi halde hakkımı mahkemede delillerle arayacağımdan emin olunuz. Her zaman eşitsizliğin karşısında duracağımdan sevenlerim ve dinleyicilerim asla şüphe duymasın. Sizden ricam o günkü geceden (konuşmadan) videosu olan herkes #melekmosso ve #istanbulsözlesmesiyasatır etiketini yazarak paylaşsın lütfen.

Müziği kısmaya çalışmak, sanatın eleştirel ve toplumsal gücünü yok saymak sadece büyük bir KORKU sonucu oluşur. KORKMUYORUM!"

Mosso, bu açıklamaların ardından bir de video mesaj yayınladı.


 

Yorumlar

BOZKURT Şarkı söylemeyi böğürmek sanan moron .