Mehmet Ali Sarı Hoca kaç yaşında, nereli, kimdir?

Türkiye'nin TRT 1'deki Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'ndan bir kez daha tanıdığı Mehmet Ali Sarı aslen nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir?

Google Haberlere Abone ol

Mehmet Ali Sarı hoca kimdir, kaç yaşında ve mesleği nedir? TRT 1'de yayınlanan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nın jüri üyelerinden Mehmet Ali Sarı aslen nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir, gibi sorular yarışmayı izleyen seyirciler tarafından merak ediliyor. 

İşte Mehmet Ali Sarı hakkında merak edilen soruların cevapları:

Mehmet Ali Sarı aslen Bolulu'dur.

86 yaşındadır. 

Asıl mesleği hafız, bestekâr, din eğitimi görevlisidir. 

İşte Mehmet Ali Sarı hocanın kısa biyografisi: 

Mehmet Ali Sarı aslen nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir?

Mehmet Ali Sarı 1933 yılında Bolu’da doğdu.

İlkokulu 1943’te köyünde bitirdi. Farklı hocalardan okuyarak iki senede hıfzını tamamladı.

Bolu’da iki sene kalarak talim ve tashih-i huruf okudu.

- 1947 yılının sonbaharında İstanbul’a geldi. Beyoğlu Ağa Camii dahilinde bulunan cami odalarından birine yerleşti. Cami’nin Başimamı Hafız Rahmi Şenses’ten İlm-i Kıraatten Aşere’yi bitirerek Reisülkurra Varnalı Hafız Hamdi Efendi riyasetinde Ağa Camii’nde yapılan merasimle icazet aldı. Hafız Fikri Aksoy’dan Arapça, Fatih Camii Başimamı Hafız Ömer Aköz’den fıkıh ve feraiz dersleri aldı.

- 1959 yılında İstanbul İmam Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Aynı yıl açılan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne girdi.

- 1963’de enstitüden mezun oldu. Burada öğrenciyken İstanbul Belediye Konservatuarı’na devam ederek musıkî eğitimi aldı. Öğrenimi esnasında hattat bestekâr Hafız Kemal Batanay’dan özel olarak musiki ve tambur dersleri aldı. ‘Kırââtü’n-Nebî’ isimli kadim bir eserin edisyon kritiğini yaparak doktor unvanı aldı.

- Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı’nda Vakıf Müdürü oldu. Yetiştirdiği yüzlerce öğrencisi var. ‘Kur’an-ı Kerîm’i Güzel Okuma Tekniği ve Kuralları’ adıyla bir kitabı yayınlandı.

- 1987’de Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde genel sekreter ve Tefsir İlim Heyeti’nde yazar ve redaktör olarak çalıştı.

- İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi’nde Türk Din Musıkîsi, Asım Ülker Kur’an Kursu’nda ‘Tilavet Teknikleri’ dersleri verdi.  Dr. Mehmet Ali Sarı İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve son olarak TRT 1'de yayınlanan Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması jürisinde yer aldı.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar

Hasan Hüseyin atıcı seyhan Adana Mehmet Ali sarı hocama hayırlı ömürler Diliyorum.mekanı makamı cennet olsun Harikasın,muhteşemsin hocam.
Ayla Bu yaşta bu hafıza,düzgün konuşma çok güzel ilahi söyleyebilme; maşallah diyorum hocama
Ramazan Ateş konya ALLAHIM SAĞLIKLI ÖMÜR VERSİN İNŞALLAH