Macron için hayatının en zor anları

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz bir şekilde ortaya çıkarak bütün adayları geride bırakan Macron, şimdi hayatının en büyük sınavlarından birini veriyor. Fransa'yı kasıp kavuran gösteri dalgasının sona erdirmek için çare arayan Macron yarın göstericilerle görüşecek. Görüşmenin sonucu belki de Macron'un siyasi hayatını etkileyebilir. Çünkü Macron'a ülke genelinde destek yüzde 20'nin altına düşmüş durumda.

Google Haberlere Abone ol
Macron için hayatının en zor anları

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yarın işçi ve memur sendikalarıyla bir araya gelecek. Görüşme, saat 10.00'da Elysee Sarayı'nda gerçekleşecek.

Macron, geçtiğimiz cumartesi günü şiddetli geçen 'Sarı Yelekler' protestosunun ardından işçi ve memur sendikalarıyla bir araya gelecek. Saat 10.00'da Elysee Sarayı'nda gerçekleşecek görüşmeye beş işçi sendikası (CGT, CFDT, FO, CFE-CGE ve CFTC) ve üç işveren kuruluş (Medef, CPME ve U2P) katılacak.

Görüşmeye Meclis Başkanı Richard Ferrand'ın yanı sıra Senato Başkanı Gérard Larcher da katılacak.

'Sarı Yelekler'den oluşan bir heyetle dün görüşen Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Macron'un yakın zamanda diyaloğu teşvik etmek amacıyla yeni önlemler açıklayacağını söylemişti.

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen 'Sarı yelekler' eylemi, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüşmüştü.

Bugün yayımlanan Fransa İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde yaklaşık 2 bin kişi gözaltına alındı.

Yorumlar