Kürt anne Alman başbakanlığı önünde nöbete başladı

Almanya'da kızı terör örgütü PKK tarafından kaçırılan anne Başbakanlık önündeki eylemini sürdürdü

Google Haberlere Abone ol
Kürt anne Alman başbakanlığı önünde nöbete başladı

Almanya'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T'nin annesi Maide T, başkent Berlin'de kızına kavuşmak için düzenlediği eylemine devam etti.

Anne Maide T, Başbakanlık binasının önünde, "PKK bir virüstür. Bana çocuğumu kurtarmak için yardım edin" yazılı pankart açtı ve Nilüfer T'nin fotoğraflarını taşıdı.

Burada bir açıklama yapan Maide T, Kurban Bayramı'nı buruk bir şekilde yaşadığını belirterek, "Zaten bayram yaşamıyoruz. Bu günler çok duygusal geçiyor. Çünkü anneler günü, bayramlar, yılbaşı gibi özel günlerde çocuğunuzu yanınızda göremiyorsunuz. Bu çok daha büyük bir acı. Bu acıyı anlatarak tarif edemem." dedi.

Maide T, üzgün olduğunu ve kendisini çaresiz hissettiğini belirterek, "Çaresiz kalmak, mücadeleyi bırakmak anlamına gelmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kızına evine dönme çağrısını yineleyen Maide T, "Kızım, yeter artık. Seni bırakmıyorlar mı yoksa sen mi hain çıktın, bilmiyorum. Ama yanlışın neresinden dönersen kardır. Yeter artık. Bu acıyı ne kendine ne de bana çektir. Çık gel evine." ifadelerini kullandı.

Almanya'da, 12 Kasım 2019'da "okula gidiyorum" diyerek evden ayrılan kızından haber alamayan Maide T, daha önce bölücü terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen "Navende Kurdistaniyen li Berlin" derneğinin önünde, kent merkezindeki Brandenburg Kapısı'nda, Federal Meclis ve Başbakanlığın önünde eylem yaparak kızının kurtarılmasını istemişti.

Maide T, Şubat 2020'den bu yana terör örgütü PKK'ya karşı eylem yapıyor.

DİYARBAKIR ANNELERİ ÇİFTE BAYRAM YAPMAK İSTİYOR

Öte yandan, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak için HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır anneleri Kurban Bayramı'nda evlatlarına kavuşmak istiyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ailelerin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi 688'inci gününde devam ediyor.

Van'dan 5 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Baran için eylemi sürdüren anne Solmaz Öğrünç, evladına hasret olduğunu söyledi.

"10 bayramdır oğlumdan ayrıyım. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Kirli ellerini çocuklarımızın üzerinden çeksinler. İnşallah oğlum gelir çifte bayram yaşarım." diyen Öğrünç, evladına kavuşana kadar eylemi sürdüreceğini belirtti.

Oğlu Özkan için evlat nöbeti tutan baba Süleyman Aydın ise Kurban Bayramı'nda bile eylemlerini sürdürdüklerini anımsattı.

"Herkes bayramlaşırken biz çocuklarımızın yolunu gözlüyoruz." ifadesini kullanan Aydın, bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Aydın, "Çocuklarımızı HDP'liler getirsin. Devletimiz de çocuklarımız için büyük mücadele veriyor. 10 bayramdır oğlumdan haber alamıyorum. Oğlum şu an gelmiş olsaydı çifte bayram yaşardım. Maalesef bayramlarımız buruk geçiyor." dedi.

Oğluna seslenen Aydın, "Oğlum, güvenlik güçlerimize teslim olun, bu hasretlik artık bitsin." diye konuştu.


 

hdp

Yorumlar