Kürşad Zorlu'nun sonunda hangi partili olduğu ortaya çıktı

Kürşad Zorlu'nun televizyon programlarında yorum yaparken ortada duruyormuş gibi yapıp hükümeti eleştirmesi ve bazı partilere yakın görüntü sergilemesi sık sık, "Kürşad Zorlu hangi partili" sorusunu sorduruyordu. Sonunda belli oldu.

Google Haberlere Abone ol
Kürşad Zorlu'nun sonunda hangi partili olduğu

Kürşad Zorlu'nun hangi siyasi düşüncede olduğu, hangi partiyi tuttuğu, yorum yaptığı televizyon kanallarına çıktığında sık sık sorulurdu. Hem ortada görüntüsü vererek hem de çaktırmadan hükümeti eleştiren yorumlarda bulunan Zorlu'nun aslında hangi partili olduğu bugün yaşanan olayla birlikte netlik kazandı. Zorlu, İyi Parti grup toplantısında parti rozetini takarak resmen siyasi kimliğini açıklamış oldu. Böylece, televizyon programlarındaki "sözde tarafsız yorumcu" sıfatını da yitirmiş oldu.

Kürşad Zorlu’ya rozetini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener taktı. Akşener, Zorlu hakkında şunları söyledi: “Zaten ailemizin bir parçasıydı, bugün ailemizin nüfusuna ismini yazıdırdı. Ben ona ‘Dur’ dedim durdu, ‘Gel’ dedim geldi. Tekrar teşekkür ediyorum.” dedi. Peki, Kürşad Zorlu kimdir?

KÜRŞAD ZORLU BİYOGRAFİSİ

Kürşad Zorlu, başta Habertürk ve NTV olmak üzere bazı haber kanallarının yorum programlarında en sık katılan isimlerden biridir. Aslen Yozgatlı olan Kürşad Zorlu 1977’de Yozgat iline bağlı olan Yerköy ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Yerköy’de tamamladı. 1998 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Aynı dalda yüksek lisans yaptı. 2009 yılında “Örgütlerin Demokratik Yönetim Sürecinde Karşılaştığı Sorunlar ve Bir Uygulama” adlı tezi ile doktora derecesi aldı.

Akademik görevlerinden önce Sağlık Bakanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği, PTT Genel Müdürlüğünde uzman ve genel müdür danışmanlığı, Ulaştırma Bakanlığında bakan danışmanlığı, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığında başkan danışmanlığı görevlerini yürüttü.

Kürşad Zorlu'nun sonunda hangi partili olduğu ortaya çıktı
Kürşad Zorlu'nun sonunda hangi partili olduğu ortaya çıktı

 

2010 yılında Ahi Evran Üniversitesi İşletme Bölümünde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2013 yılında ABD’de South Carolina Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Yönetim ve strateji alanında doçent unvanı aldı. Yapay zekâ yöntemlerinin (yapay sinir ağları, bulanık mantık ve karar ağaçları) yönetim bilimine uygulanmasına yönelik ampirik çalışmaları gerçekleştirdi. Liderlik konusunda akademik çalışmalar hazırladı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde profesör ve Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı başkanı oldu. 2011-2013 yılları arasında Ahilik Araştırma Merkezi, İl İstihdam Kurulu ve KOBİ Proje Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunan Zorlu, Kasım 2019'da Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Avrasya bölgesine ve Türkistan coğrafyasına yönelik çok sayıda makale ve belgesel hazırladı. Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’da uluslararası seçim gözlemcisi olarak bulundu. 2007 yılında Türkiye’nin Afganistan’daki proje ve faaliyetlerini ortaya koyan tanıtım çalışmalarını gerçekleştirdi. “Avrasya Dünyası”, “Büyük Satranç” ve “Gönül Mimarlarımız” adlı TV programlarını hazırladı.

Bu alanda çok sayıda ödül aldı. Kazakistan-Türkiye Üstün Hizmet Madalyası (2016), Ahmet Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülü (2010), İsmail Gaspıralı Türk Dünyası Ödülü (2015), Kanal Avrupa Dış Türkler Medya Hizmet Ödülü (2011), Yankı Dergisi 45. Yıl Onur Ödülü (2017), “2017-Uluslararası Yabancı Medya Gözüyle Kazakistan” yarışmasında (54 ülke arasında) birincilik ödülü, Uluslararası Türksoy Medya Ödülü (2017) ve Uluslararası Türk Akademisi Madalyası (2018), Kazakistan Halklar Asamblesi Madalyası (2019) sahibi oldu.

Yeniçağ gazetesi ve ardından Vatan gazetesinde köşe yazarı olan Kürşad Zorlu, çeşitli televizyon kanallarında yorumculuk yapmakta ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliğini yürütmektedir. İngilizce ve Kazakça bilen Kürşad Zorlu’nun uluslararası akademik makale ve bildirilerinin yanı sıra yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kürşad Zorlu'nun şu anda herhangi bir partiyle bağı bulunmuyor; çünkü üniversitede dekan olarak görev yapıyor.

Yorumlar