Kişiliği etkileyen bazı genler zihin sağlığını da etkiliyor

- Araştırmacılar, insanların kişiliğini etkileyen genlerin zihin sağlığı üzerinde de etkili olduğunu ortaya koydu

Google Haberlere Abone ol
Kişiliği etkileyen bazı genler zihin sağlığını da etkiliyor

ANKARA (AA) - Bilim adamları, insanların kişiliğini ve zihinsel sağlığını etkileyen genler arasında büyük oranda bir örtüşme olduğunu ortaya koydu.

Nature Genetics dergisinde yayımlanan çalışmada, Kaliforniya Üniversitesinden Min-Tzu Lo önderliğindeki araştırmacılar Genom Çaplı Analiz kullanılarak, farklı kişisel davranış notları ile bağlantılı, beşi daha önce bilinmeyen altı genetik değişken tespit etti. Ayrı bir araştırmada da, kişiliğin oluşmasında yer alan genetik değişkenlerin, zihinsel hastalığa yakalanma riskinde yer alan genlerle büyük oranda örtüştüğü belirlendi.

Yüz binlerce kişinin genomu üzerinde çalışan araştırmacılar, kişilikle bağlantılı ve nevrotiklik puanı ile ilgili genlerin sinir sistemin gelişiminde ve gelişimsel nöropsikiyatrik bozuklukları etkileyen kromozom 8 bölgesinde bulunduğunu keşfetti. Bilim adamları, dışa dönüklük kişilik özelliğiyle bağlantılı diğer genin ise bipolar bozukluk ile ilişkili kromozom 12 bölgesinde yer aldığını tespit etti.

Araştırmacılar, zihinsel sağlık bozuklukları üzerindeki genetik etkileri aramak için ellerindeki veri setlerinde yer alan gen-kişilik korelasyonunu, Psikiyatrik Genetik Kurulu tarafından elde edilen veriler ile karşılaştırdı. Karşılaştırma sonuçları, kişisel ve psikiyatrik bozuklukların genetik olarak önemli oranda uyuştuğunu gösterdi.

Bilim adamları, başka bir çalışmada da, "Büyük Beş" olarak adlandırılan kişilik özelliklerinin ne kadarının genetik kalıtımla devredildiğini test etti. 59 binden fazla denekte mevcut bir milyonun üzerindeki genetik değişkenleri inceleyen araştırmacılar, bu beş kişilik özelliği arasında dışa dönüklüğün yüzde 18 ile genetik olarak en fazla aktarıldığını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, büyük beş arasında yer alan nevrotiklik yüzde 11, açık sözlülük yüzde 10, vicdanlı olma yüzde 9, uyumluluk ise yüzde 8 oranında genetik olarak aktarılıyor.Yorumlar