Kılıçdaroğlu'na operasyon gibi anket

Kılıçdaroğlu'nun uzun yıllar sonra ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına aday olarak çıkacağı sinyalini vermesi üzerine Metropoll Araştırma şirketinden "operasyon" gibi bir anket yayınlandı. Ankette özetle, "Kılıçdaroğlu dışında kim aday olursa olsun kazanır" algısı yaratıldı.

Google Haberlere Abone ol
Kılıçdaroğlu'na operasyon gibi anket

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzun aradan sonra ilk kez Cumhurbaşkanlığına aday olacağı sinyalini vermesi sonrasında ilginç gelişmeler yaşanmaya başladı. Muhalefet partilerinin öne çıkarıldığı anketler yapmakla bilinen Metropoll isimli araştırma şirketi, Kılıçdaroğlu'na "operasyon" gibi bir ankete imza attı. Ankette özetle, "Kılıçdaroğlu dışında Erdoğan'ın karşısına kim çıkarsa çıksın kazanır" algısı oluşturulmak istendi. 

MetroPOLL tarafından yapılan ankete göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla oy alıyor.

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin kurucusu Özer Sencar, nisan ayında gerçekleştirdikleri anketten bazı detaylar paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konduğu ankette katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar aşağıdaki gibi olursa hangi adaya oy verirsiniz" sorusu yöneltildi.

Bahsi geçen dört kişinin arasında Erdoğan'ın gerisinde kalan tek isim, CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu. Sencar'ın aktardığına göre anketin sonucu şu şekilde belirlendi:

Erdoğan yüzde 38.8 - İmamoğlu yüzde 49.7.

Erdoğan yüzde 37.5 - Yavaş yüzde 49.4.

Erdoğan yüzde 38.5 - Akşener yüzde 42.5.

Erdoğan yüzde 42.5 - Kılıçdaroğlu yüzde 39.7

​Sencar, araştırmanın künyesini de paylaştı. Buna göre araştırma, Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 16-21 Nisan 2021 tarihleri toplam 1752 kişi ile yapıldı. Araştırmanın 0.95 güven sınırları içinde +/- 2.34 hata payı ile CATI (Bilgisayar destekli telefonda anket) yöntemiyle gerçekleştirildiği vurgulandı.

Özer Sencar'ın Twitter hesabından paylaştığı anket

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN ADAYLIK SİNYALİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında verdiği röportajda, adaylık konusundaki sorulara da cevap vermişti.

Kılıçdaroğlu, "Aday olur musunuz" sorusuna, "Mutabakat sağlanırsa aday olurum" demişti.

Ancak Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri Meral Akşener'e sorulunca, "Seçime daha çok var" diyerek şeklinde bir cevapla karşılanmıştı. Sonrasında bazı haber sitelerinde yer alan kulis bilgilerinde, Akşener'in Kılıçdaroğlu'na ortak aday olarak Mansur Yavaş'ı önerdiği ve kabul gördüğü ileri sürülmüştü. 

 

 

Yorumlar

mehmetm Hay, eline sağlık. Bayağı güldük. Gerçi sesin gülünç durumunun üzerinden eğlenmemiz biraz hoş olmasa da idare ediver.