Kılıçdaroğlu, HDP'lilerle kamera karşısına geçmedi

Ankara'da son iki gündür devam eden siyasi hareketlilik bugün CHP ve HDP arasında devam etti; ancak diğer bütün görüşmelerin aksine CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile kamera karşısına geçmedi.

Google Haberlere Abone ol

Ankara'da muhalefet partileri arasındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ederken bugün ilginç gelişmeler yaşandı. Bütün muhalefet partileri birbirlerini ziyaret ettikten sonra kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Ancak, HDP hedeyi CHP'yi ziyaret ettikten sonra ortak basın toplantısı yapılmadı. Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerde gizli ittifak yaptığı HDP'lilerle kameralar karşısında görüntü vermek istemediği belirtiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefet partileriyle görüşme turuna çıkan HDP heyetini kabul etti. Görüşme sonrası diğer ziyaretlerden farklı olarak ortak basın açıklaması yapılmadı. HDP’li Sancar, Demirtaş dahil gündemdeki konuları değerlendirdiklerini söyledi.

Muhalefet partilerinden randevu talebinde bulunan HDP’nin yeni durağı Cumhuriyet Halk Partisi oldu. HDP’li Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi’nde görüşme gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek ile CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke eşlik ederken, HDP’nin diğer ziyaretlerinden farklı olarak görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlenmedi.

Kılıçdaroğlu ile Sancar sadece poz vermekle yetindi.

 

Sancar, CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Muhalefet partilerini ziyaret etmeye devam ettiklerini belirten Sancar, Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmede Türkiye gündemindeki bütün başlıkları ele aldıklarını, görüş alışverişinde bulunduklarını, bundan sonraki durağın da Gelecek Partisi ile Deva Partisi olacağını söyledi.

Üniversitelere rektör, belediyelere kayyum atamasının OHAL ile gelen bir uygulama olduğunu ifade eden Sancar, görüşmede bu uygulama ve yaklaşıma tüm muhalefet partilerinin ortak bir tutum sergileyebilmelerinin önemine işaret ettiklerini anlattı. Muhalefetin demokratik hakların kullanımı konusunda ortak hareket etmesi gerektiğini belirten Sancar, "Seçim ittifakı bugün gündemimizde yok. Herhangi bir şekilde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetiyle yaptığımız görüşmede de gündeme gelmedi ama seçim güvenliği en temel meselelerden biridir. Bu konuda da hemfikir olduğumuzu gördük." diye konuştu.

Demokratik parlamenter sisteme dönüşün muhalefet partileri arasında bir ortak program maddesi olduğunu aktaran Sancar, bu temel ilkelerin yer aldığı 1921 Anayasası'nın ilham kaynağı olarak değerlendirilebileceğini dile getirdi.

Sancar, 1921 Anayasası'nın olduğu gibi bugüne uyarlanmasının söz konusu olamayacağını ancak güçlü parlamento ve güçlü yönetimler konusunda bu Anayasa'dan yola çıkmanın mümkün olduğunu belirterek "İktidarın gündeme getirdiği Anayasa değişikliğinin bize göre samimi bir tarafı yok. Bunun gerçekten yeni bir Anayasa yapmaya yönelik bir program olarak ortaya konduğunu düşünmüyoruz. İktidar, sıkışmışlıktan kurtulmak için toplumu oyalamaya çalışıyor." dedi.

"Randevu talebimiz konusunda, CHP'de bir tereddüt görmedik"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sancar, "İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşme talebi olup olmayacağı" sorusu üzerine, "Bizim İYİ Parti ile görüşme isteğimiz devam ediyor. Resmi talep konusunu değerlendiriyoruz. Bu görüşmelerden sonra o konuda da tavrımızı ve kararımızı sizlerle paylaşacağız. Herhangi bir muhalefet partisini dışarda bırakma, görüşmeme gibi bir tavrımız yok." dedi.

"CHP'nin zaman zaman kendileriyle görüşmeleri konusunda çekinceleri olduğu" yönündeki bir soruya da Sancar, "CHP'nin böyle bir çekincesi olduğu tespitini açıkçası abartılı buldum. İhtiyaç duyulduğunda heyetlerimiz görüşebiliyor ve bunlar gizli saklı değil. Bizim randevu talebimiz konusunda da CHP'de bir tereddüt görmedik. Bu tereddütlerin, diğer partilerde varsa mutlaka aşılması gerektiğine inanıyoruz." yanıtını verdi.

Mithat Sancar, "Ortak basın açıklaması yapılmamasının görüşülen partilerin talebi olup olmadığı" sorusunu ise "Bizim tercihimiz. Bu konuda açık tavrımız budur. Çeşitli yöntemler düşünülebilir. Her bir parti veya farklı partiler farklı yöntem düşünebilirler. Biz bu yönetimin daha faydalı olacağına kanaat getirdik ve bu yönetimi diğer partilere kendimiz önerdik." şeklinde yanıtladı.

CHP'DEN AYRI AÇIKLAMA

Görüşme sonrasında CHP adına açıklamayı parti sözcüsü Faik Öztrak yaptı. CHP Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Öztrak şunları söyledi:

Siyasi partiler arasında ziyaret trafiği hızlandı. Dün biz, Saadet Partisi’ne bir ziyaret gerçekleştirdik. Bugün de Halkların Demokratik Partisi yöneticileri, genel merkezimize ziyaret gerçekleştirdi. Diğer partilerin de birbirleriyle görüşmeleri sürüyor. Bugünkü ziyarette, ülkemizin içinde bulunduğu buhranı, demokrasi ve hukuk devletindeki aşınmayı artan işsizliği, açlığı ve milletin boşalan tenceresini görüştük. Buhranla birlikte milletin sırtındaki yük giderek arttı. Bu çerçevede, milletin sesine kulak veren partiler, buhrandan çıkışın nasıl olacağı konusunda fikir alışverişinde bulunuyorlar.

Yorumlar