Kıbrıs müzakereleri

- KKTC Dışişleri Bakanlığı: - "Anavatan Türkiye'nin sağlayacağı güvenlik ve garanti, hiçbir şart altında AB üyeliğiyle bertaraf edilemeyecek. Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi vazgeçilmezlerimizdendir" - "Güvenliğimizi ilgilendiren konularda Kıbrıs Türk tarafına aklınca tavsiyede bulunan Kıbrıs Rum yaklaşımını şiddetle kınadığımızı vurgularız"

Google Haberlere Abone ol
Kıbrıs müzakereleri
LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, anavatan Türkiye'nin sağlayacağı güvenlik ve garantinin hiçbir şart altında AB üyeliğiyle bertaraf edilemeyeceği belirtilerek, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin vazgeçilmezlerden olduğu bildirildi.
KKTC Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulides’in, "Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün devamının Kıbrıslı Türklere de olumsuz yansımaları olacağı" şeklindeki açıklamasının, akla ve mantığa sığmadığı, Kıbrıs Türk tarafını hayrete uğrattığı vurgulandı.
Rum sözcünün Kıbrıslı Türkler adına konuşma cüretini kendisinde görmüş olmasının kabul edilemeyeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Birleşmiş Milletler (BM) uhdesinde devam eden müzakereler çerçevesinde son aşamada ve garantörlerin katılımıyla çok taraflı bir konferansta ele alınacağına dair üzerinde halihazırda mutabık kalınan güvenlik ve garantiler konusunun, çeşitli vesilelerle basın aracılığı ile sık sık gündeme getirilmesinin, mevcut sürece zarar vermekten ve Kıbrıs Rum tarafının masadaki taahhütlerine sadık kalma niyetini sorgulatmaktan başka bir amaca hizmet etmediğini vurgulamakta fayda görmekteyiz.
Rum Hükümeti Sözcüsü Hristodulides'in, Ada’da bir çözüme ulaşılmasına müteakip Avrupa Birliği dışında herhangi bir garantiye ihtiyaç olmadığını iddia etmesi, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin güvenlik ve garantiler konusunda bugüne kadar var olan ve sürekli olarak yinelediği duruşunun esas sebebini anlamadığını veya anlamamakta ısrarcı olduğunu göstermektedir.
Güvenliğimizi ilgilendiren konularda Kıbrıs Türk tarafına aklınca tavsiyede bulunan Kıbrıs Rum yaklaşımını şiddetle kınadığımızı vurgularız. Rum yetkilileri, hadlerini aşarak Kıbrıslı Türkler adına beyanatlar vermekten ve önerilerde bulunmaktan kaçınmaya ve son dönemde sıklıkla tekerrür eden yapıcı olmayan bu tutumu sürdürmekten imtina etmeye davet ederiz."

Yorumlar