İran ABD'yi tiye aldı

İran, daha önce Tahran'da yaşanan protesto gösterileri üzerine Beyaz Saray yönetimi tarafından yapılan açıklamalar üzerinden Trump yönetimini tiye aldı. İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin açıklamasını aynen kendisine uyarladı.

Google Haberlere Abone ol

ABD'de yaşanan protesto gösterilerinin yankıları devam ederken daha önce benzer bir duruma maruz kalan İran, sıkıntılı durumdayken ABD'den gelen açıklamaları hatırlatarak Trump yönetimini tiye aldı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun kendilerini hedef alan bir açıklamasındaki ‘İran’ sözcüklerinin ‘ABD’ ile değiştirildiği bir mesaj paylaştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’deki protestocuların kullandığı ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ sloganına atıfla, “Bazıları siyahların hayatının önemli olduğunu düşünmüyor. Böyle düşünen bizler açısından: Tüm dünyanın ırkçılığa savaş açmasının vakti geldi” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, Pompeo’nun İran’da 2018’de düzenlenen protestolar hakkındaki açıklamasının görseli, ‘İran’ ve ‘ABD’ sözcüklerinin yerleri değiştirilmiş olarak paylaşıldı. Pompeo’nun “İran hükümeti, Suriye’deki maceracılığı, Hizbullah, Hamas ve Husilere desteği, nükleer programını pervasızca genişletme hırsı nedeniyle halkının kaynaklarını boşa harcıyor” cümlesi şöyle değiştirildi: “ABD hükümeti, Asya, Afrika veya Latin Amerika’daki maceracılığı, diktatörlere desteği, nükleer silah programını pervasızca genişletme hırsı nedeniyle halkının kaynaklarını boşa harcıyor.”

Zarif’in paylaştığı görselde, “İran halkı liderlerinin yolsuzluğu, adaletsizliği ve beceriksizliğinden bıktı” cümlesi de, “Amerikan halkı liderlerinin ırkçılığı, yolsuzluğu, adaletsizliği ve beceriksizliğinden bıktı olarak değiştirildi. 

Zarif’in bu paylaşımından önce, İran Dışişleri Bakanlığı Floyd’un öldürülmesini kınamıştı. Açıklamada, ‘ABD’de siyahların trajik bir şekilde öldürülmesi ve öldürücü ırkçı ayrımcılık’ kınanmış, “Protestculara kulak verilmeli” denilmişti.

Yorumlar