İngiltere'den gelen yolculara test yapılıyor

Koronavirüsün mutasyona uğradığı İngiltere'den gelen yolcular Türkiye'deki havalimanlarında koronavirüs testine tabi tutuluyor.

Google Haberlere Abone ol

İngiltere'den yapılan açıklama bütün dünyayı tedirgin etmişti. Açıklamada koronavirüsün mutasyona uğrayarak yeniden yayılmaya başladığı belirtilmişti. Bunun üzerine birçok ülke İngiltere'den uçuşları durdurdu. Uçuşları durdura ülkelerden biri de Türkiye olmuştu. Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen yolculara koronavirüs testi yapıldı. Adres ve iletişim bilgileri alınan yolcular evlerinde karantinada kalacak. 

Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla İngiltere'de bulaş hızının artması nedeniyle İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye yapılan uçuş seferleri geçici durdurma kararı alındı. Karar üzerine bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca "İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir" uyarısında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklaması üzerine Türk Hava Yolları'na ait uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcu İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs tedbirleri uygulandı. Sağlık ekipleri tarafından uçakta iletişim ve adres bilgileri alınan yolcular daha sonra havalimanı içerisinde bulunan PCR testi alanına götürüldü. Burada yolcuların boğaz ve burnundan sürüntüler alındı. Londra'dan İstanbul'a gelen yolcuların evlerinde karantina altında olacakları ve filyasyon ekipleri tarafından takip altında tutulacakları öğrenildi.

 

Yorumlar