İngiltere'de domuz gribinin yeni varyantı görüldü

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede domuzlarda görülen A(H1N2)v türü influenza virüsünün ilk kez bir insanda görüldüğünü bildirdi.

Google Haberlere Abone ol
İngiltere'de domuz gribinin yeni varyantı görüldü

İngiltere'de ilk kez domuz gribinin (H1N1) türünün yeni varyantı A(H1N2)v varyantına rastlandı.

UKHSA tarafından yapılan açıklamada, aile hekimlikleriyle ortaklaşa yürütülen rutin ulusal grip taraması sırasında solunum semptomları görülen bir kişide A(H1N2)v virüsüne rastlandığı belirtildi.

Hastaya daha sonra UKHSA tarafından da PCR testi yapıldığı aktarılan açıklamada, söz konusu hastanın iyileştiği ifade edildi.

ENFEKSİYONUN KAYNAĞI ARAŞTIRILIYOR

Enfeksiyonun kaynağını tespit etmek için çalışmaların devam ettiği, hastayla temaslı kişilerin ise kontrol altında tutulduğu kaydedilen açıklamada, solunum semptomları gösterenlerle temaslı kişilere test yaptırmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Açıklamada, İngiltere'de görülen A(H1N2)v'nin dünyadaki diğer A(H1N2)v'lerden farklı olduğu ve bunun İngiltere'deki domuzlarda bulunan griple benzer olduğu aktarıldı.

DÜNYA GENELİNDE TOPLAM 50 VAKA GÖRÜLDÜ

Açıklamaya göre, 2005'ten bu yana dünya genelinde toplam 50 kişide A(H1N2)v görüldü.

UKHSA yetkilisi Meera Chand, İngiltere'de virüsün ilk kez insanda görüldüğünü yineleyerek, "Yakın temasları takip etmek ve olası yayılmaları azaltmak için hızla çalışıyoruz. Belirlenen protokoller uyarınca, kişinin enfeksiyonu nasıl kaptığını öğrenmek ve ilişkili başka vakaların olup olmadığını değerlendirmek için araştırmalar sürüyor." dedi.

Veteriner Christine Middlemiss ise hayvanlardan insanlara bulaşan virüslere işaret ederek, "Bu nedenle hayvan sağlığı standartları ve biyolojik güvenlik çok önemlidir. Hayvan ve insanlara yönelik tarama sistemlerimizle herkesi korumak için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar