İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir, kitapları, okumaları?

İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir, kitapları, okumaları? Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Habertürk kanalında Mehmet Akif Ersoy'un konuğu oldu. Peki, İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir?

Google Haberlere Abone ol

İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir, kitapları, okumaları? Medeniyet Üniversitesi Öğretim üyelerinden İhsan Fazlıoğlu, 12 Haziran Cuma akşamı Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy'un Ramazan ayında başlayan program serisinin konuğu oldu. Fazlıoğlu'nun özel röportajının ilk konusu "Adalet kavramı" oldu. Peki, İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir, kitapları, okumaları? İşte İhsan Fazlıoğlu biyografisi:

54 yaşında olan Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu 1966 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul'da Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı.

Liseden sonra yine İstanbul'da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü kazanarak burada okumaya başladı.

1987-1990 yılları arasında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) 'nde çalışmaya başladı.

Fazlıoğlu daha sonra İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü'nde 1989 yılında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Daha sonra İslâm matematik tarihi üzerine yüksek lisans çalışmasını 1993 yılında ve yine aynı bölümde Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı yönetiminde Aristoteles'in matematik felsefesi üzerine doktora tezini ise 1998 yılında tamamladı.

İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir?
İhsan Fazlıoğlu 12 Haziran 2020 Cuma akşamı Habertürk kanalında Gazeteci Mehmet Akif Ersoy'a özel röportaj verdi.

 

Prof. Dr. Fazlıoğlu Ürdün'ün başkenti Amman'da bulundu. Burada, Ürdün Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ahmed Selim Saîdân ve Halep'teki Arap Bilim Tarihi Enstitüsü'nde Prof. Dr. Mustafa Mevâldî ile birlikte 1990-1992 yılları arasında bilim ve matematik tarihi üzerinde araştırmalar yaptı. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) yazmalar bölümündeki görevine devam etti.

Bir dönem Mısır'da da bulunan Fazlıoğlu Kâhire'de, Uluslararası bir çalıştayda, kısa bir müddet yazmalar üzerinde çalışmalarda bulundu.

2001-2002 yılları arasında Oklahoma Üniversitesi, Bilim Tarihi Bölümü'nde, Prof Dr. Jamil Ragep ile birlikte Osmanlı ile Batı Avrupa örneğinde farklı medeniyet havzaları arasında bilimsel bilginin dolaşımı ve aktarımı konusunda doktora sonrası çalışmasını yürüttü.

İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir, kitapları, okumaları?
İhsan Fazlıoğlu

 

Prof. Dr. Fazlıoğlu 2005 yılında Felsefe Tarihi alanında doçent unvanını aldı. McGill Üniversitesi, İslam Araştırmaları Enstitüsü'nde (Kanada/Montreal) misafir öğretim üyesi olarak bulundu; Prof. Dr. Jamil Ragep ile Prof. Dr. Robert Wisnowsky tarafından yürütülen "İslam'da aklî bilimler" [Rational Sciences in Islam (RASI)] adlı projede danışmanlık yaptı ve 2008-2011 yılları arasında kıdemli-uzman araştırmacı olarak çalıştı...

İhsan Fazlıoğlu ayrıca Nazarî Ufuk -İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Zihin Penceresi, Derin Yapı -İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Kavram Çerçevesi, Sözün Eşiğinde, Soruların Peşinde, Kendini Bulmak, Kendini Aramak, Fuzuli Ne Demek İstedi?, Akıllı Türk Makul Tarih, Kayıp Halka - İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Anlam Küresi, Uygulamalı Geometri'nin Tarihine Giriş kitaplarını yazdı.

İhsan Fazlıoğlu kimdir, nerelidir?
İhsan Fazlıoğlu

 

2011 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi , Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü'ne profesör olarak atandı ve halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak ilmî ve akademik hayatını sürdürüyor. İstanbul Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmed Üniversitesi, 29 Mayıs Üniversitesi ve halen görev yaptığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri veren İhsan Fazlıoğlu ayrıca Bilim Sanat Vakfı (BİSAV), İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı (İSTEV), İlmî Etüdler Derneği (İLEM) ve Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) gibi kurumlarda seminerler yürütüyor.

Kutadgu Bilig Felsefe-Bilim Araştırmaları Dergisi, Nazarîyat: İslâm Felsefe ve Bilim Tarihi Araştırmaları Dergisi (Türkçe ve İngilizce) gibi ilmî ve akademik dergilere katkıda bulunan İhsan Fazlıoğlu, Anlayış, İtibar, Okur ve Arka Kapak gibi edebiyat ve düşünce dergilerinde de 'felsefe-bilim'e ilişkin düşünce yazıları kaleme alıyor.


 

Yorumlar