Tank Palet Fabrikası gerçekten satıldı mı, işin aslı nedir? İşte gerçek

Muhalefet partilerinin seçim meydanlarında sık sık kullandığı, "Tank Palet Fabrikası Katarlılara satıldı" şeklinde iddianın aslı nedir? Gerçekten Tank Palet Fabrikası satıldı mı? İşte olayın perde arkası ve gerçekler

Tank Palet Fabrikası gerçekten satıldı mı, işin aslı nedir? İşte gerçek
28 Mart 2019 Perşembe 15:00

Sonhaberler.com | ÖZEL

Muhalefet partilerinin özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim meydanlarında sık sık dile getirdiği Tank Palet Fabrikası ile ilgili konu vatandaşın da ilgisini çekmeye başladı. Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası'nın Katarlılara satıldığını ileri sürerek, hükümeti yerli ve milli olmamakla suçluyor. Açıklamalarında genellikle de "Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, bu yolla hükümetin gayri milli bir adım attığını ileri sürüyor. Peki Tank Palet Fabrikası olayının aslı nedir? Gerçekten de Tank Palet Fabrikası Katar ordusuna mı satıldı? İşte işin aslı:

TANK PALET FABRİKASI NE ZAMAN KİM TARAFINDAN KURULDU?

Öncelikle Tank Palet Fabrikası'nın ne olduğu, ne zaman kurulduğu bilgilerine bir göz atalım. Resmi adı Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası olan halk arasındaki ismi ise Tank Palet Fabrikası olan fabrika devlet tarafından kurulan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması beklenen ve Sakarya'nın Arifiye ilçesinde kurulan bir fabrikadır.

Tank Palet Fabrikası 1975 yılında Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kuruldu. Dönemin Cumhurbaşkanı ise Fahri Korutürk'tü. Her ne kadar bakım fabrikası olsa da Tank Palet Fabrikası Türkiye'nin ilk askeri fabrikasıdır.

TANK PALET FABRİKASI NE İŞ YAPAR?

Tank Palet Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan kara taşıtlarının bakımı, onarımı, modifiye edilmesi, tank motoru üretilmesi, tank paleti, gece görüş dürbünü, fırtına obüsü gibi tank malzemelerinin üretilmesi işini yapar. Fabrikada 714 işçi, 112 memur ve yaklaşık 100 askeri personel görev almaktadır.

İDDİA: TANK PALET FABRİKASI KATAR ORDUSUNA SATILDI

İddia CHP tarafından dile getiriliyor. İddiaya göre Sakarya'da bulunan Tank Palet Fabrikası Katarlılara satıldı. Tank Palet Fabrikası'nın Katar ordusuna satıldığına dair ilk iddia CHP Milletvekili Engin Özkoç tarafından ortaya atıldı. Özkoç, "Türk ordusuna ait fabrika Katar ordusuna geçiyor. BMC’nin büyük ortağı Katar ordusudur. Cumhurbaşkanının açıklamalarından anlaşılıyor ki, Türk ordusuna ait askeri fabrika Katar ordusunun yönetimine geçiyor. Çünkü BMC'nin büyük ortağı yüzde 49.99 hisseyle Katar ordusudur” iddiasında bulunmuştu.

İŞİN ASLI 

Tank Palet Fabirkası Katarlılara satılmadı. Tank Palet Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son yıllarda büyük tedarikçilerinden olan mayına karşı dayanaklı Kirpi'yi üreten BMC'ye işletme olarak devredildi. 

BMC ise yarısından az kısmı yani yüzde 49.9'u Katarlılara daha önce satılmıştı. 

BMC'nin sahibi Ethem Sancak, yerli tank, yerli ve milli silahların üretimi için büyük bir ortağa ihtiyaçları olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aracılığıyla Katarlıların ortak olmasını rica etmişti. Katar BMC'ye ortak oldu. 

Katarlılarla ortaklık sürecini ise Ethem Sancak'ın kendi ağzından okuyalım: 

“Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?’ Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki varidatım bu. Savunma sanayine girmek o gün için bir macera. Ben de eski bir sosyalist yeni bir Müslüman olarak kardeşlerim arasında adil bölüşmüştüm serveti. 16’da bir parçası kalmıştı. Dedim; ‘Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. ‘Ne yaparız’ dedi. Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar’a. Emir’de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız. Sağ olsun sayın Emir’i aradı o da kırmadı. BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük.”

BMC KURULUŞU VE AÇILIMI

Yüzde 100 yerli sermayeli olan BMC, 30 Nisan 2014'te TMSF tarafından yapılan ihalede tek katılımcı olarak teklif veren iş adamı Ethem Sancak'a ait olan "Es Mali Yatırım" tarafından 751 milyon TL ye satın almıştı. Rekabet Kurumu 21 Mayıs 2014 tarihinde internet sitesinden yaptığı açıklamayla BMC'nin Es Mali Yatırım ve Danışmanlık A.Ş.'ye devredilmesi işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığını duyurdu.

Açılımı British Motor Corporation BMC 1964 yılında yüzde 70 yerlilik oranıyla İzmir'de kurulmuştu. Şirket daha sonra Türk şirketler tarafından satın alınarak 100 yüz yerli sermayeye kavuşmuştu.

ERDOĞAN'DAN İDDİAYA YALANLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tank Palet Fabrikası'yla ilgili bir açıklama yaparak "satış" iddialarını yalanlamıştı. Erdoğan, "Tank Palet Fabrikası'nda çalışan kardeşlerim başta olmak üzere kimsenin CHP'nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması kesinlikle söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola bugüne kadar tevessül etmemiştir, bundan sonra da etmez. Bu CHP zihniyeti neyin satılacağını, neyin işletmeye alınacağını anlamaz. Mevcut personelin tasfiyesi, işinden, aşından ekmeğinden edilmesi asla söz konusu değildir. Burada yapılan iş özelleştirme değiltir. İşletme hakkının belirli kısıtlamalar dahilinde BMC'ye devridir." demişti.

SON AÇIKLAMA 

Tank Palet Fabrikası ile ilgili son açıklama AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'dan geldi. Yavuz, Tank Palet Fabrikası'nın işletme hakkının devredilmesine ilişkin, "Özelleştirilen bir şey yok. Tank Palet Fabrikası yine devletin olmaya devam edecek. Oradaki alet, edevat, makine ne varsa yine devletin olmaya devam edecek. Sadece oranın işletme hakkı devrediliyor." dedi. Yavuz, "Allah nasip ederse orada Altay tanklarını üreteceğiz. Orada fabrikanın savunma sanayisine ilişkin çok gelişmiş birtakım hamleleri olacak. İnşallah Altay tankının motorunun millileştiğine de şahitlik edeceğiz. Gördük ki BMC ilk yerli motoru da üretmiş oldu, arkası gelecek." diye konuştu.

ÖZETLE

Tank Palet Fabrikası, zaten Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en güçlü silahlarını temin eden, şu ana kadar birçok yerli ve milli silahın üretiminde rol alan BMC'ye işletme olarak devredildi. Katar ise bu şirketin küçük ortadığıdır. Söz sahibi yine BMC'dir. 


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
BHY - 4 hafta önce
SEÇİM ÖNCESİ ALGI YÖNETİMİ DURDURULMUŞ OLSAYDI. BUNCA İNSANCIKLARIN KANDIRILMASI ÖNLENİRDİ