CHP'den Ayasofya ile ilgili yeni açıklama

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milletvekili Kaboğlu'nun sözleriyle ilgili açıklama yaparak Sultanahmet'in müzeye dönüştürülmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi. Ancak Özel, Ayasofya'nın müze statüsünün devam etmesi gerektiğini savundu.

Google Haberlere Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu'nun dün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada kullandığı Sultanahmet Camii ile ilgili sözlerin yankıları sürüyor.

Kaboğlu'nun Ayasofya'nın müze olarak kalmasını hatta Sultanahmet Camii'nin de müze yapılması gerektiği yönündeki sözlerine CHP'den bugün açıklama geldi.

CHP'li vekil, "Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da müze olarak korunmalı, Ayasofya da müze olarak korunmalı, hatta Sultanahmet de müze olmalı. Çünkü bunlar artık bizim kendi şeyimiz değil, kendimize özgü değil, insanlığın ortak mirasıdır bunlar." demişti.

Kaboğlu'nun sözleri tepki çekince CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Özel, "Ne Sultanahmet'in ne tarihi değeri olan herhangi bir camimizin ibadete kapatılıp da müze yapılması gibi bir şeyin düşünülmesi dahi söz konusu değildir. Hocanın da söylediği; müze statüsünde korunması lazım. Cami olmaktan çıkarılmak gibi bir şey yok. Ayasofya için de söylediğimiz; müze statüsünün devam etmesi lazım." dedi.

 

Yorumlar